Sağlık

Zayıflamak İçin 12 Pratik Zayıflama Yöntemi

single-image

Günümüzde herkesin çeşitli nedenlerden dolayı zayıflama telaşı vardır. Bu yüzden pratik ve etkili çözümler aramaktan kaçınmamışlardır. Zayıflamak, 12 pratik yöntem ile mümkündür.

 1. Hedef belirleyin: Hayatta her şeye bir hedef koymalısınız. Bu zayıflamak için de geçerlidir. Hedef konulan isteklerin gerçekleşme oranı daha yüksektir. Siz de hedefinizi koyun. Ben şu kadar kilo zayıflayacağım, o elbisenin içine gireceğim demelisiniz. Bu sizi motive edecek ve dayanma gücü bulacaksınız. Hedefinizi göz önünde bulundurmayı unutmayın.
 2. Uykuya ayırdığınız zamanı arttırın: Uyku insan vücudunun en çok gereksinim duyduğu ihtiyaçların başında gelmektedir. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak uykunun zamanına bağlıdır. Yapılan araştırmalara göre fazla uyuyan insanların kilo vermesi daha da hızlı gerçekleşmektedir. Çünkü vücut uyku sırasında bazı hormonlar salgılar ve bu hormonlar da vücutta tokluk hissi yaratır. 6 saat uyuyan biri ile 7 saat uyuyan birinin vücudu arasında gözle görülebilen farklılık vardır. Bu yüzden günde en az 7 saat uyumak ve gece geç saatlere kadar uyanık kalmamak gerekir.
 3. Sürekli hareketli bir yaşam yeğleyin: Size sürekli spor ya da egzersiz yapın, demiyoruz. Mesela evdeyken bir iş varsa siz hemen yapmaya çalışın, asla asansör kullanmayın, yürüyen merdivenlerde beklemeyin yürüyün, ekmek, süt mi lazım siz alın, çocuğunuzu kardeşinizi gezdirin, iş yerine bisikletle gidin. Böylelikle aldığınız enerji harcadığınız enerjiden az olacak ve hızlıca zayıflayacaksınız.
 4. Evde yemek yemek varken asla dışarıda yemeyin: Uzmanların yaptığı araştırmalara göre evde yemek yiyen kişilerin dışarıda yemek yiyen kişilerden daha hızlı kilo verdiği açıklanmıştır. Dışarıdaki yemekler sizi kendine çeker çünkü görselliği vardır ve size içeriğine katılan kimyasal maddelerden dolayı bağımlılık yapar. Evde kolaylıkça sağlıklı ve pratik yemekler yapabilir ve derin dondurucunuzda saklayabilirsiniz. Haftanın en az 4 günü evde yemek sizin 1,5 haftada kaybedeceğiniz kiloyu 6-7 güde kaybetmenize olanak sağlar. Ayrıca yemeklerinizi asla tek başınıza ve yer sofrasında yemeyin. Yeme masası yemek yemek için en güzel tercih. Arkadaşlarınızla yemek yerken tek başınıza yemek yediğinizden daha çabuk doyarsınız. Bu yüzden asla tek yememeye dikkat edin.

Zayıflamak İçin 12 Pratik Zayıflama Yöntemi

 1. Yemek yeme süreniz belli olsun: Bir kronometre ayarlayın, bir öğün yemeğinizi ne kadar sürede yediğinizi ölçün. Eğer ölçüm sonucunuza göre yemeğinizi çok fazla uzun zamanda yiyorsanız azaltın, çok fazla kısa sürede de yiyorsanız biraz arttırın. Bilinen araştırmaların sonuçlarına göre en ideal yemek yeme süresi 15-20 dk kadardır. Siz de bu süreye uyuyun. Böylelikle hem planlı bir yeme düzeniniz olur hem de yemeğinizi bu süreye yaydığınız için daha iyi çiğneyerek hazmı kolaylaştırıp daha rahat kilo verebilirsiniz.
 2. Ekmek tüketimini olabildiğince azaltın: Ekmek karbonhidrat kaynağıdır. Karbonhidratın fazlası vücutta kiloya dönüşür. Bu yüzden ekmek sağlıksız bir gıda sayılır. Ekmekten vazgeçemem diyenlerdenseniz yine az miktarlarda kepekli ve yulaflı ekmekler tercih edebilirsiniz. Ekmeğinizi ıslatarak yemek size kilo almamanız konusunda daha da yardımcı olacaktır.
 3. Sebze ve meyveye suya verdiğiniz önem kadar önem verin: Bolca sebze ve meyve tüketin. Hatta gün içerisinde bir öğününüz sadece meyve ve sebze olsun. Meyve ve sebzelerinizi seçerken su ve lif miktarının fazla, şeker miktarının az olmasına çok dikkat edin. Çünkü bu şekildeki sebze ve meyveler daha az kalori almanıza sebebiyet sağlar. Sebzeleri ve meyveleri yerken biraz yağın eşlik etmesine izin verin. Çünkü yağ sebze ve meyvelerin sindirimini kolaylaştırır ve A, D,E ve K vitaminlerinin vücutta kana karışmasını sağlar. Şuna dikkat edin. Sebze ve meyveleri mevsiminde yemeye çalışın.
 4. Yeşil çayla bütünleşin: Yeşil çay öyle bir içecektir ki siz farkına varmadan sizden fazla kilolarınızı uzaklaştırır ve çok pratik bir şekilde zayıflarsınız. Yeşil çayı özellikle sabahları tercih edin. Yeşil çay sizin hem siyah çayınız hem de kahveniz olsun.
 5. Yemek tabaklarını en küçüklerinden seçin: Yemek tabakları zayıflamak isteyenlerin karşısına çıkan en büyük etmendir. Bu yüzden amacınız zayıflamaksa asla büyük yemek tabakları kullanmayın. Hem böylece beyninizi yönetmiş olursunuz. Çünkü tabağınızdaki yemek bitmeden beyniniz doyduğunu hissetmez. Ama küçük tabak olursa hem siz hedefinizin zayıflamak olduğunu hatırlarsınız hem de beyin doyduğunu hisseder.
 6. Çorba sizi doyuracak: Yemeğe sıcak bir çorba ile başlamak en güzel ve en sağlıklı tercih olacaktır. Çorba menünüzden asla eksik olmaması gerekilen bir besindir. Özellikle zayıflama dönemlerinde çorbayı öğününüzde ilk tüketerek hem doygunluk hissi hissedeceksiniz hem de iştahınız kesileceği için o öğünü kalori almadan atlatmış olacaksınız. Ama şu ayrıntıya dikkat edilmesi lazım. Asla çorbanızın içeriğinde karbonhidrat ağırlıklı besinler olmamalıdır. Daha çok protein ve sebze ağırlıklı çorbalar tüketmelisiniz.
 7. Sakız özellikle naneli sakızlar çiğneyin: Zayıflama isteği dönemine girdiğiniz zaman zorlanacağınız aşikardır. Sürekli acıkacak ve yemek yemek isteyeceksiniz. İşte bu durumda naneli sakız edinin ve çiğneyin. Çünkü naneli sakız hiç hafife alınmayacak kadar sizin yemek yeme isteğinizi azaltacak hem de doygunluk hissini yaratacaktır.
 8. Zararlı besinlerden uzak durun: En başta da alkol. Alkol, sigara gibi bağımlılık yapan gıdalardan uzak durun. Çünkü bu gibi besinler hem sağlığa zarar vererek vücut direncini düşürmekte hem de tüketimi sırasında başka besinler de istemektedir. Yani bu besinleri tüketirseniz çerez tarzı besinler de tüketirsiniz. Bu yüzden hayatınızdan çıkarın.

Bukuralları harfiyen uyguladığınız taktirde zayıflama için en önemli adımları atmış olacaksınız ve zayıflamamanız mümkün değildir.

 

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like

pornoparty.net sexhikaye.net sexhikayeleri.net kraltube.net paply.org

sperrmüll container

Call Now Button

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim