Genel

Web Sitesi Nasıl Kurulur?

single-image

Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Öncelikle söylememiz gereken profesyonel bir web sitesi kurmak için programlama bilginizin olması gerektiğidir.

Profesyonel web sitesi belirli bir amaç için kurulan web siteleridir. Profesyonel web sitelerinin bir başka özelliği de yönetilebilir olmasıdır. Örneğin: Facebook, twitter gibi web siteleri profesyonel web siteleridir.

Profesyonel web sitelerinin yanında bir de statik web siteleri vardır. Statik web sitelerinde herhangi bir değişiklik yapmak istediğiniz zaman siteyi kuran webmaster’ a tekrar para ödemek zorunda kalırsınız. Bu yüzden günümüzde artık çok tercih edilmeyen bir yöntemdir.

Ücretsiz İnternet Sitesi Açmak

Ücretsiz internet sitesi açabilmenin tek yolu bloglardır. Bazı blog firmaları size bir subdomain vererek kendi hostları üzerinden kısıtlı olarak yayın yapma imkânı verirler.

alan adı nedir

Domain (Alan Adı) Nedir?

Domain, kısaca bir internet sitesinin adresidir. Web adres çubuğunda yazan internet adresi o sitenin domain’ i dir. Domain almak ücretlidir. Domain’ler farklı ücretlere tabidir. Önceden hiç kullanılmamış bir      domain’ in ücreti 5-20 dolar arasında değişmektedir. Bilinmesi gereken bir hususta domainlerin satın alınamaması sadece kiralanabilmesidir. Domain alarak biz sadece o alan adını bir süreliğine kiralamış oluruz.

Subdomain (Alt Alan Adı) Nedir?

Subdomain bir alan adının kapsamında yer alan daha küçük bir alan adıdır. Örneğin makaleyazilarim.wordpress.com adlı bir domain adresi wordpress altında çalışan bir alt alan adıdır. Ücretsiz internet siteleri dediğimiz sitelerdir bu şekilde yapılan bu sitelerdir. Bu tür sitelerde birçok kısıtlar mevcuttur. Örneğin reklam alamazsınız. Ancak asıl domain sahibi reklam alabilir bu da sizin işinize yaramaz.

web-site-kurmak

Hosting Nedir?

Bir web sitesi kurmak için bir sunucuya yani bir hosting firmasına ihtiyaç vardır. Hosting servisleri de paralı servislerdir.

Ücretsiz Hosting

Piyasada reklam amacıyla verilen ücretsiz hostingler bulunmaktadır. Hosting firması size bir kanal vererek aslında kendi reklamını yapmaktadır. Ücretsiz hostinglerde de birçok kısıtlamalar mevcuttur.

İnternet Sitelerinin Tercih Edilme Sebepleri

Eğer bir blogger iseniz ücretsiz hizmet sunan sitelerden yayın yapabilirsiniz. Bu şekilde yaptığınızda yayınlarınızı ücretsiz olarak yayınlama fırsatı bulabilirsiniz. Ancak bir blogger değilseniz ücretsiz internet sitesi yapmanız size hiçbir şey kazandırmaz. Genelde ziyaretçiler ücretsiz olarak yapılan sitelere rağbet göstermemektedir. Sitenizi ziyaretçilerin tercih etmesi için com-net-org gibi bir sitenizle doğrudan bağlantılı bir alan adı ve ücretli bir hosting almanız gerekmektedir. Ücretsiz olarak alınan alan adları ziyaretçiler tarafından kalitesiz olarak algılanmaktadır.

Web Sitesi Kurmak

Yeni başlayan webmaster’ ların dinamik internet sitesi yapmadan önce statik bir internet sitesi yapmaları tavsiye edilmektedir. Çünkü öncelikle öğrenilmesi gereken temel konu HTML’ dir. HTML kodları ile basit içerikli siteler oluşturduktan sonra öğrenilmesi gereken ikinci konu CSS’ dir. CSS size yazı ve resimleri istediğiniz şekilde düzenlemenizi sağlar. Üçüncü aşama ise bir programlama dili öğrenmenizdir. Makale satış web sitesi kurmak için en çok kullanılan program dilleri PHP ve ASP.NET’ tir.

PHP

  • Ücretsiz ve açık kaynaklıdır.
  • MySQL veritabanı ile beraber kullanılabilir.
  • Çeşitli düzenleyicilerle veya sadece bir not defteri kullanarak yapabilirsiniz.

ASP.NET

  • Sadece Windows ortamında düzenlenebilir.
  • Düzenleme yapma için Visual Studio’ yu kullanmak gereklidir.
  • MsSQL ile kullanılır.
  • Hosting ücretleri PHP sunuculara göre daha pahalıdır

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like

pornoparty.net sexhikaye.net sexhikayeleri.net kraltube.net paply.org

sperrmüll container

Call Now Button

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim