Tanıtım Yazıları1

Türkçe İlahiler

İlahiler, İslam dinine özgü bir Allah’a sesleniş ve Allah’a karşı olan sevgiyi anlatan bir dinsel müzik olarak bilinse de , sadece İslam dininde değil her dine özgü ilahiler vardır.

İlahinin kelime anlamı ‘Allah a ait’ demektir. Allah’a olan sevginin Allah’a olan yakarışın müziğe dökülmüş şekli olan ilahi kutsal ve manevi duyguları barındırır.

Dini müzik ve dini eserlerden oluşan tasavvuf müzik çoğunlukla ilahi eserlerden oluşmaktadır.

Dini sohbet programlarının, Ramazan programlarının vazgeçilmez müziği ilahilerdir. İslam dininde okunan mevlütlerde de mutlaka ilahi okunarak, insanların dinsel duygularına hitap ederler. Ayrıca dinsel bir yalvarış ve övgüyü de anlattığı için, özellikle dini inancı kuvvetli olan kimseler ilahi dinleyerek huzura kavuşurlar.

Allah a olan sevginin ve yakarışın yanında ilahilerde çiçeklere, doğaya da zaman zaman yer verilir.

En bilinen ilahiler Yunus Emre ye ait olan ‘Sordum Sarı Çiçeğe ‘ ve Gel Gör Beni Aşk Neyledi’ isimli ilahilerdir. Ülkemizde de ilahi deyince akla gelen ilk isim Yunus Emre ve ilahi sanatçısı olarak da Ahmet Özhan’dır.

Günümüzde internet sayesinde sevdiğiniz ilahi parçalarını telefonunuza ya da bilgisayarınıza indirmeniz mümkün olmaktadır. Bunun için, müzik indir uygulaması bulunan internet sitelerine uğramanız yeterli olmaktadır. Yine Türkçe ilahiler indirme platformlarının da en güzel ilahilerin indirilebileceği yerler arasında bulunduğu hemen herkes tarafından kabul edilmektedir. Böylece hemen her ortamda ilahi dinlemek mümkün olmaktadır.

 

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like

pornoparty.net sexhikaye.net sexhikayeleri.net kraltube.net paply.org

sperrmüll container

Call Now Button

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim