Gündem Haberleri

Toplumsal Bilinçlenme ve Kadın Cinayetleri

single-image

Toplumsal Bilinçlenme ve Kadın Cinayetleri

Kadın cinayetlerini artık münferit olay olarak nitelemek imkansız. Bu, toplumumuzun kapanmayan yarası oldu. Aile içi şiddet artık küçük tartışmalarla bitmiyor, iş cinayete kadar varıyor. Kadın törelere göre, erkeğin o andaki kızgınlık durumuna göre, ele geçen silahın durumuna göre, ama sonuçta mutlaka hayatını kaybediyor. Boşanmak, hatta boşanmayı istemek, arkadaşlık teklifini kabul etmemek, aşırı kıskançlık gibi nedenler hep katiller tarafından öne sürülüyor. Üstelik mahkemelerde kadın cinayetlerinde iyi hal indirimleri de hala sürüyor. Kadın cinayetlerine karşı toplumda oluşmaya başlayan duyarlılığın sürmesini dilemekten başka pek bir şey de yapılamıyor. Bazen hiçbir suçu olmayan çocuklar da yaşanan dramlara ekleniyor.

Toplumsal Bilinçlenme ve Kadın Cinayetleri

Kadına Şiddete Hayır

Kadınların hayatında dayak yemek de sorun. Dayak yiyen kadınların çoğu zaten bunu saklıyor. Kapıya çarptım, merdivenden düştüm gibi bahanelerle olayın daha baştan kadın tarafından kapatılmaya çalışılması çok yaşanıyor. “Kol kırılır yen içinde kalır” anlayışının bunda etkisi büyük. Bütün bu sorunlar ancak eğitim ile düzelecek, çözümü uzun vadeli sorunlar

Toplumsal Bilinçlenme ve Kadın Cinayetleri

 

Har Açıdan Baskı Görmek

Toplumun büyük yarası kadına şiddet sadece vurmakla olmuyor. Kadınlar her açıdan sürekli  baskı altındalar. İşkence boyutuna varan cinsel tacizler ve tecavüzler aile içinde öyle şey olmaz diye geçiştirilebiliyor. Psikololojik açıdan da kadınlar sürekli bir azarlanma ve aşağılanma yaşıyorlar. Para konusu ise zaten malum. Elinde ekonomik bir güç olmayan kadın iyice çaresiz duruma düşüyor.

 

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like

Call Now Button