Kim Buldu

Sıfır Rakamını Kim Buldu?

single-image

Sıfır Rakamını Kim Buldu?

 

Bilimsel kaynakları araştırınca sıfırın M.Ö 450 yıllarında Orta Amerika’da yaşayan Maya adlı kabilede kullanıldığına dair kesin ve doğru kanıtlar vardır. M.S 800 yıllarında ise Hintliler sıfıra benzer bir sembolize kullanmaya başlamışlar. Kökeni Maya olsa da, Hindistan’dan yayılan sıfır, M.S 1400 yıllarında Avrupa’nın her tarafında bizzat benimsenmiş, kullanılmış ve kullanılmaktadır. Sıfır kelimesi büyük ihtimalle Arapça sifr sözcüğünden türemiştir. Sifr ise Hintçede boş anlamına gelen sunya sözcüğünün tercümesidir. Her şey birbirine çok bağlı.

Sıfır rakamını kim buldu

Yunanlıları Unutmak Olmaz

Sıfır rakamından söz edince yunanlılar da ilk akla gelenlerden. Felsefe yaratıcılarından olan yunanlılar sıfırı biliyordu ama saymak için abaküs kullandıklarından yunan matematiğinde sıfıra hiç rast gelinmiyor ve felsefi olarak onlar hiç bir zaman sıfırı kabul etmediler. Bugün sıfır dahil olmak üzere modern bir sayı sisteminin tamamı, Arap sayı sisteminden gelmektedir.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like

pornoparty.net sexhikaye.net sexhikayeleri.net kraltube.net paply.org

sperrmüll container

Call Now Button

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim