Genel

Selülit Nedir?

single-image

Selülit Nedir?

Selülit, deri altında aşırı yağ birikimi ile oluşan, özellikle bacak, kol ve kalça bölgesinde toplanan, görünümüyle portakal ile özdeşleştirilen bir dolaşım bozukluğudur.

Teknolojinin günden güne gelişmesi bizlere birçok yarar sağlasa da insanların hareketleri azaldığından dolayı kadınların ve şu zamanda erkeklerin de sorunu hale gelen selüliti beraberinde getirdi. Özellikle kadınlar kendilerine güzel ve hoş görünmek uğruna bin bir yönteme başvuruyor. Diyetler, masajlar, güzellik merkezleri deneniyor, deneniyor… Malum önümüz yaz hemen önlem almanızı tavsiye ederim…

selülit nedir

Selülit Neden Oluşur?

Hareketsiz yaşam, düzensiz beslenme selüliti tetikleyen en büyük etkenlerden.
Bunlarla beraber genetik faktörler, dolaşım bozuklukları, hormon bozuklukları, aşırı kilo alıp-verme, yavaş metabolizma, yetersiz su tüketimi, cildinizin rengi, size uygun olmayan diyetler, gibi nedenlerden selülit oluşumu mümkün. Ayrıca hamilelik ve menopoz dönemlerinde selülit oluşumu artabilir.

Niçin Koyu Tenli Kişilerde Selülit Daha Az Görülür?

Selülit ten rengi koyu olan kişilerde daha az görünmektedir. Bu yüzden koyu cilde sahip insanlar selülit açısından şanslıdırlar. Daha açık renkli insanlar açısından eğer kısa şortlar ya da bikini giyeceklerse cilt fondötenleri ile cildini daha koyu yaparlarsa kalçalarında ve bacaklarında gamzeler oluşturan selülitler daha az fark edilebilir.

Selülitten Nasıl Kurtuluruz?

Bacaklardaki ve kalçalardaki selülitlerden kurtulmak için piyasada çok çeşitli sayıda ürün ve tedaviler bulunmaktadır. Ancak bunlardan birçoğunun tam olarak işe yaradığını ve kalıcı olduğunu gösteren bilimsel kanıt henüz pek yoktur. Öncelikle günde 1,5 litre su içmeliyiz bu şekilde vücuttaki toksinleri atarız. Düşük kalorili yiyecekler tüketmeliyiz, magnezyum metabolizmayı hızlandırır, fosfor ve silisyum dokuları güçlendirir. Vücudun biriken suyu atabilmesi için beyaz ve maydanoz, kereviz, çilek, greyfurt tüketilmesi gerekir. Kan dolaşımındaki bozukluğu ortadan kaldırmak için spor yapmak gerekir, selülit tedavisinde yürüyüş, tenis,plates, yüzme, jimnastik gibi sporların yapılması son derece etkilidir. Günde 15 dakika fırça veya eldiven yardımıyla dairesel hareketlerle, kalçanıza, bacaklara ve kollara masaj yapın. Bunu yapmanız kan dolaşımını hızlandırır. Buz ile masaj yapabilirsiniz buz ödemi çözer. Masajdan sonra mutlaka selülit kremlerini masaj şeklinde vücudunuza yedirin, greyfurt yağı, karanfil, portakal yağları karışımını kendiniz de hazırlayarak her gün kullanın faydasını görürsünüz. Uzmanlardan profesyonel yardım’da alabilirsiniz sonuca daha hızlı kavuşabilirsiniz.

selülit tedavilerinde kullanılan ürünler

Selülit Tedavilerinde Kullanılan Ürünler

Selülit kremleri: Selülit kremlerinin çoğu astım tedavisi için geliştirilen bir ilaç olan aminofil içermektedir. Dolayısıyla bu tip kremlerin selülite karşı iyi geldiği hakkında herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamakla birlikte bazı durumlarda insanlara zararlı bile olabilmektedir. Selülit kremlerinin kan damarlarını daralttığı ve ciltteki suyu hareketlendirdiği için etkili olduğu düşünülmektedir. Dolaşım problemleri olan insanlar açısından bu çok tehlikeli bir durumdur. Ayrıca kimi insanlarda aminofil maddesi alerjik reaksiyonlara dahi neden olabilmektedir. Dolayısıyla selülit kremleri ismi altında satılan kremlere dikkat edilmeli ve doktor kontrolü tarafından tavsiye edilmelidir.

Liposuction: Yağ aldırmak da denilen bu işlemde bazı yağlı dokulardan cerrahi yollarla yağ çekilmektedir. Liposuction da aslında sadece cildin en derin tabakalarındaki yağ alınmakta ve cildin hemen altında bulunan selülitli bölgeye herhangi bir uygulama yapılmamaktadır. Dolayısıyla uzman görüşleri selülitli cildi bulunan kişilerin liposuction yaptırmadan önce daha dikkatli olması gerektiğini savunurlar çünkü gamzeli cilt, yağ aldırma işleminden sonra daha kötü görüntüye neden olabilmektedir.

selülit tedavi sonrası

Niçin Erkeklerde Daha Az Selülit Görülür?

Erkeklerde görülen selülit oranının kadınlardan düşük olmasının sebebi, erkekler de östrojen seviyesinin daha az olmasıdır. Östrojen seviyesinin fazla olması yağ birikimini bununla beraber selüliti artırdığından kadınlarda görülme oranı daha fazladır.

Selülit İçin Masaj Tarifi;

Selülite iyi gelen bölgesel incelmeye yardımcı masaj yağı tarifi:

  • 1 tatlı kaşığı susam yağı,
  • Yarımşar küçük kahve kaşığı biberiye yağı ve kekik yağı,
  • 1 çay kaşığı greyfurt yağı ya da portakal yağı

Tarifteki malzemeleri karıştırın ve sabah ve akşam selülitli bölgeye iyice masaj yaparak yedirin. Spora giderseniz kalça ve karın bölgesini streçle sarın ve duşta iyice masaj yaparak yıkanın.

Selülit İçin Salata Tarifi;

selülit için salata tarifi

1 kişi için;

  • 2 dilim taze ananas,
  • 1 adet acı sivri biber,
  • 1 çay kaşığı limon ve nar ekşisi,
  •  3 dilim greyfurt,
  • Bol roka-tere-taze soğan ve sarımsak,
  •  1 ceviz içi,
  • İsterseniz haşlanmış tavuk göğsü ilave edebilirsiniz.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like

pornoparty.net sexhikaye.net sexhikayeleri.net kraltube.net paply.org

sperrmüll container

Call Now Button

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim