mobilon
Makale Yazarı Aranıyor – Makale Yazarlığı – Evde Ek İş

Samsung ‘ dan Elektrikli Araç Atağı

Samsung ‘ dan Elektrikli Araç Atağı

Samsung ‘ dan Elektrikli Araç Atağı

Elektrikli araçlar uzun yıllardır teknoloji devi firmaların rüyalarını süsleyen bir icattır. Elektrik enerjisi ile çalışan bu otomobiller bir ya da daha çok elektrik motoru ile bataryalar veya diğer enerji depolayan aletlerin sağladığı elektrik ile çalışmaktadır.

Elektrikli araçlar araba piyasasında oldukça ilgi görmektedir. Elektrikli araçlar karbon salınımını azaltacağı için çevre kirliliğinin de azalmasını sağlayacaktır. Karbon salınımının %30 oranında azalması beklenmektedir. Aynı zamanda yakıt tasarrufu da sağladığı için kullanıcılar için çok cazip hale gelmektedir.

Önceki yıllarda bir ara elektrikli araçlar oldukça gözdeydi. Ancak içten yanmalı motorlardaki ilerlemeler ve benzinli araçların fiyatlarındaki uygunluk elektrikli araçların parlamadan sönmesine neden oldu.

elektrikli araç

2000’ li yıllara gelindiğinde batarya ve enerji depolama konusundaki ilerlemeler elektrikli araçların yeniden yükselişe geçmesini sağladı. Teknoloji de büyük söz sahibi Samsung bu yükselişi fırsata çevirmeye hazırlanıyor.

Elektrikli araçların çalışmasını sağlamak amacıyla tasarlanan lityum-iyon bataryalar şarj edilebilir bataryalar olarak biliniyor. Ebatlarına göre üretebildikleri enerji oldukça yüksektir. Elektrikli araçlarda kullanıldığından araç kullanılmadığında enerji kaybı çok düşüktür.

Rekabet Kızışıyor

Elektrikli araçlar için üretilen lityum-iyon bataryalar bugüne kadar sadece LG ve Panasonic tarafından üretiliyordu. Samsung bu konuya da el atana kadar tabi. Geçen günlerde  Samsung  firması bu bataryaları üretecek olan bölümüne (Samsung SDI) büyük bir yatırım yaparak (yaklaşık 360 milyon dolar) bu piyasada ben de varım dedi. Yapılan yatırımlar oldukça büyük meblağlar olsa da piyasayı ele geçirmek isteyen firmalar için başarıya götüren birer araç oluyor. Bu günlerde yalnızca otomotiv devi BMW nin elektrikli arabaları için batarya üretecek olan Samsung ilerleyen günlerde bu rekabetin neresinde olduğunu, rekabete yön verip veremeyeceğini gösterecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.