Deprecated: sanitize_url 2.8.0 sürümünden berikullanılmayacak! Yerine esc_url_raw() kullanın. in /home/nvamakal/public_html/wp-includes/functions.php on line 5213
Romanya Tanıtımı - Romanya Kültürü - makaleyazilarim.com
Deprecated: sanitize_url 2.8.0 sürümünden berikullanılmayacak! Yerine esc_url_raw() kullanın. in /home/nvamakal/public_html/wp-includes/functions.php on line 5213
Tatil

Romanya Tanıtımı

single-image

Romanya Orta Avrupa’nın güney doğusunda Balkan yarımadasının kuzeyinde bulunan bir ülkedir. Romanya’nın kuzeyinde Ukrayna, Moldova, Macaristan güneybatısında ise Sırbistan, Bulgaristan ile komşudur. Ayrıca ülkenin doğuda Karadeniz’e kıyısı vardır. Avrupa Birliği üyesi olan bu ülkede birlik üyeleri içinde 7.büyük yüz ölçümüne sahip ülkedir. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri konumundaki Bükreş, 2,2 nüfusu ile Avrupa Birliğinin en büyük altıncı kentidir. Bizim ülkeden de giden birçok göçmen de bulunmaktadır. Bu kadar fazla göçmen bulunmasının en büyük nedeni ucuz yaşam koşullarıdır. Oldukça ucuz olan bu ülkede ev kiraları olsun ya da başka yaşam koşulları olsun gayet uygundur. Mesela orada ev kiraları 100 dolar civarında olup Türkiye’ye göre gayet uygun fiyatlardadır.

Romanya ve Yaşam Koşulları

Romanya yaklaşık %22 oranında kamu görevlisi bulunmaktadır. Onun dışında çalışanlar ise genellikle işçi olarak çalışmakta olup genelde dışarıdan gelen göçmenler oluşturmaktadır. İşçilerin ücretleri ülkede genlikle 1000 dolar civarındadır. Bu başka ülkelere göre ucuz görünmekle birlikte Romanya’daki yaşam koşulları göz önüne alındığında makul bir ücrettir. Bunu yanı sıra sosyal hayatta ülkede oldukça gelişmiştir. İnsanların eğlenebileceği ve gezebileceği birçok mekân bulunmaktadır. İnsanları genelinin Hıristiyan olduğu bu ülkede Pazar günü kiliseye giden insanlar ondan sonra çarşıda gezmeyi bir alışkanlık haline getirmiştir. Sizde bunun için eğer Romanya’ ya giderseniz Pazar günlerini çarşıda gezen birçok insanla karşılaşmanız mümkündür.

Romanya’da Kültürel Uyum

Romanya birçok insanın bir arada yaşadığı bir toplum yapısına sahiptir. Bu ülke Orta ve Doğu Avrupa arasında bir geçiş noktası konumundadır ve bu ister siteme kültürüne de yansımıştır. Ülke hem Avrupa hem de komşu ülkelerin kültürel bir karmaşası halindedir. Ama bunun yanında Türk kültür yapısına çok da uygundur. Mesela Romanya yemek kültürü olarak da Türkiye’deki yemek kültürüne çok benzemektedir. Bunun nedeni Osmanlı’dan beri Romanya’da yaşayan Türk nüfus sayısı hayli fazladır ve Romanya ile Türkiye arasında kültür kaynaşması yaşanmıştır.

Romanya’daki yaşam koşulları

Romanya’da Ekonomi

Ekonomi olarak Avrupa devletleri olarak en iyi koşulda olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu Romanya’daki hükümet oldukça sağlam tedbirler almış ve Avrupa’da yaşanan ekonomik krizin kendisinde de yaşanmasını önlemiştir. Ama yinede 2009 yılında yaşanan ekonomik krizden nasibini almıştır. Ama Avrupa devletleri arasında en çok gelecek vadeden devlet olma özelliğine sahiptir. Romanya ekonomisi diğer Avrupa devletlerine göre oldukça sağlam temeller üzerinde inşa edilmiştir. Polonya’dan sonra Orta ve Doğu Avrupa’nın en gelişmiş ve en büyük ikinci pazarına sahip olan Romanya’da iktisadi olarak dış ticarette önem kazanmıştır. IMF ve Dünya Bankası gibi pek çok kuruluş tarafından desteklenen reformlara sahne olan Romanya aynı zamanda yatırımcılar için de kısa, uzun ve orta vadede cazip hale gelmiştir.

Romanya’da Tarım

Romanya ekonomisinin %80’lik kısmını tarım oluştururken, %8’i ise endüstri odaklıdır. Milli gelirin %40 oranında ise tarımdan elde edilmektedir. Tahıl üretiminde ülke dünyanın sayılı ülkeleri arasında sayılmaktadır. Mısır, arpa, Buğday ve şekerkamışı en önemli tarım ürünleridir. Bunların yanında da balıkçılık da ülke için önemli bir gelir kaynağıdır. Petrol de içinde olmak üzere birçok enerji kaynağının sahip olması yüzünden Romanya ekonomisinin bel kemiğini oluşturmaktadır. Kömür ve doğalgazda ekonomik açıdan en önemli diğer enerji kaynağıdır. Sahip olduğu enerji kaynakları yüzünden ekonomik olarak kendi kendine yeten devlettir. Romanya’da enerji kaynağından dolayı bu alanda birçok istihdam alanı oluşmakta ve bununla beraber işsizlik rakamları oldukça düşmesini sağlamaktadır. Romanya’da ekonomiyi %29’luk kısmını sanayi oluşturmaktadır. Bunu %12 civarında bir oranla tarım ve ormancılık oluşturmakla birlikte diğerlerini de diğer hizmet sektörleri oluşturmaktadır. Romanya Avrupa Birliği arasında en çok gelecek vadeden ekonomi arasında göstermek mümkündür. Çünkü Avrupa devletlerinin diğerlerinin çoğu düşerken Romanya kendisi yükselmekte ve bir yıldız gibi parlayan bir ekonomik sistemi bulunmaktadır.

Romanya’daki yaşam koşulları

Romanya ve İhracat

Romanya ekonomisinin bu kadar sağlam olmasının yanında tabiki ihraç ettiği ürünler bulunmaktadır. Çünkü bu ürünleri ihraç ederek yükselen ve gelişen bir ekonomi haline gelmiştir. Çünkü siz eğer üretmezseniz ne kadar yer altı kaynakları olursa olsun ekonomik olarak gelişmeniz mümkün değildir.

Romanya Vizesi İşlemleri

Vize belirli bir süre için, transit geçmek veya geçici olarak Romanya’daki kalış için talebinde bulunmaktadır. Romanya sınır hudut noktalarından bunu göstermek için vize hamilinde müsaade tanıyan belgedir. Yasal hükümlerinde istinaden, Romanya Sınır Hudut Gümrük Emniyet Müdürlüğü temsilcileri, yabancıların Romanya’ya giriş ile Romanya topraklarında kalış koşullarının yerinde getirip getirmediği ispatlamalarını talepte bulunurlar. Eğer Bu şartları yerinde getirmezlerse yabancı uyruklu vatandaşın Romanya’da vizesi bulunsa bile Romanya’ya girişine müsaade edilmemektedir. Sizde eğer Romanya’ya giriş yapmak istiyorsanız o devletin kurallarını uygulamak zorundasınız. Yoksa o ülkeye girişiniz imkânsızdır. Çünkü Romanya’da öncelikle kendi halkından sorumludur ve bu sorumluluklarını yerinde getirmek zorundadır.

Türk vatandaşlarının Romanya’ya gitmeleri için vize almaları gerekmektedir. Ama Türk vatandaşlarının Romanya’ya yapacakları 180 gün içindeki 90 günlük turistik ziyaretlerindeki ise vize almalarına gerek bulunmamaktadır. Eğer sizde vize almak mersin esc istiyorsanız Romen makamlarının talep ettiği belgeleri Romanya’nın Ankara büyükelçiliğinde ya da İstanbul veya İzmir başkonsolosluklarının internet sitelerinden edinebilirsiniz.

Öte yandan Avrupa Birliği üyesi olan Romanya’da bu komuyla ilgili yani vizeyle ilgili farklı uygulamalar bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Avrupa Birliği veya bir Schengen ülkesi tarafında düzenlenmiş geçerli vize veya oturma izni bulunan Türk vatandaşları, 1 Şubat 2014 tarihinden esenyurt esc itibaren geçerli olmak üzere, vizeden muaf olarak Romanya’ya giriş yapabilmektedir. Romanya’da vize almak için bu koşullar bulunmakta olup bu şartları yerine getiren insanlar ancak giriş yapabilmektedir.

Romanya Vize Danışmalığı

Genel olarak vize işlemleri ile kişisel boyutta uğraşmak ve bunlarla ilgili prosedürlerle uğraşmak gayet zordur. Hele de bu işlemi ilk defa yapacaksanız hata yapma olasılığınız yüksektir. Eğer sizde bunun gibi işlerle uğraşmamak ve bir sorunla karşılaşmamak istiyorsanız uzman bir danışmanlık şirketinde yardım almanız gerekmektedir. Ve bu hizmeti alırsanız yüksek ihtimalle hiçbir sorun yaşamadan vizenizi alacaksınızdır. Romanya’da vize almak için yapmanız gerekenleri avcılar esc bu şirket sizi yönlendirecektir. Ayrıca bu şirketleri de iyi araştırmanız gerekmektedir. Eğer kötü niyetli insanlarla karşılaşırsanız sizin için bu durum oldukça kötü sonuçlar doğurması muhtemeldir.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like

pornoparty.net sexhikaye.net sexhikayeleri.net kraltube.net paply.org

sperrmüll container

Call Now Button

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim