Genel

Reflü Belirtileri Sebepleri ve Tedavi Yolları

single-image

 

Reflü, temelde bir hazımsızlık rahatsızlığıdır ve rahatsızlık belirtileri yemek yedikten sonra kendini göstermektedir. Yemeklerin üzerine mide asidinin yemek borusundan  boğaza doğru gelmesi, midede yanma ve ekşime hissi gibi karakteristik özellikler gösterir. Hastalık, mide hastalığı olmakla beraber, en büyük hasarı yemek borusuna vermektedir.

Refünün Sebepleri Nelerdir?

Reflünün belirgin sebebinden bir tanesi mide kapakçık yetmezliğidir. Reflüde mide ile yemek borusu arasındaki kaslarda  normal çalışma düzeninin bozulduğu gözlenmektedir.

Reflü Tedavi  Edilebilir  Mi?

İleri reflü vakalarında mide borusunda çok ağır hasarlar gözlenebilmektedir. Reflüde hastalar, genellikle kendilerini rahatsız eden besinlerden uzak durarak, mide şikayetleri sırasında rahatlatan besinleri tüketerek hayatlarını sürdürmekte, hastalıkta rahatsızlığın şiddetinin artması üzerine doktor kontrolüne gitmektedirler.  Mide yanması şikayetleri, zaman zaman gıdalara bağlı olabilse de bu nadir yaşan bir durumdur. Mide yanması, mideden boğaza acımsı bir sıvının yani mide öd suyunun gelmesi, besinlerin ağza gelmesi gibi durumların sık yaşanması karşısında mutlaka zaman kaybetmeden bir Gastroenteroloji doktoruna gitmek gerekmektedir.

Reflü  genellikle kas dokularındaki işleyiş sorunları ile ilgili olduğundan tam olarak tedavi edilemez. Hasta, dengeli bir beslenme düzenini tüm hayatına yayarak yaşamayı alışkanlık haline getirmeli, içki ve sigarayı kesinlikle bırakmalıdır.

Reflü hastalığının kesin olarak cerrahi yollarla ve basit bir operasyonla tedavisi mümkündür. Ancak bu tedavi yoluna alanında iyi ve uzman bir Gastroenteroloji hekiminin karar vermesi şarttır.

Reflüde ilaç tedavisi genellikle hastalığın yarattığı tahribatı tedavi etmeye odaklanmaktadır. Bu tahribatın tedavisinden sonra hastanın beslenme düzenine dikkat ederek, kendini hastalığın yaratacağı olası tahribatlarından koruması gerekmektedir.

Reflü Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir?

Reflü hastaları kafein ve asit içeren içeceklerden ve alkol tüketiminden uzak durmalıdır. Sigarayı bırakmalı ve ağır yemeklerden kaçınmalıdırlar. Öğünlerde tıka basa yemek yememeli ayrıca besinlerini yutmadan önce iyi çiğnemelidirler.

Reflü hastaları, soğan ya da baharat gibi gıdalara duyarlı olabilmektedirler. Hastalar, yanma şikayeti yaratan gıdaları tespit etmeli, beslenme düzeninde bu gıdalara yer vermemelidir. Ayrıca reflü hastalarının suyu yemek sırasında değil de öğün aralarında tüketmesi daha doğrudur.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like

pornoparty.net sexhikaye.net sexhikayeleri.net kraltube.net paply.org

sperrmüll container

Call Now Button