escort bayan sex izle
Bunları Biliyor Musunuz

Özel Ağaçlandırma Nasıl Yapılır?

single-image

Ülkemizde sürekli çıkan orman yangınları, dünyanın akciğeri olan bu varlıkları tüketmektedir. Bu tüketimin karşılığında üretim ise oldukça azdır. Oysa bu duruma engel olmak için özel ağaçlandırma çalışmaları yapılarak yeni ağaçların yetişmesine imkan tanınabilir.

Özel ağaçlandırma, bir orman ya da kamu arazisinde, ilgili kişi tarafından ağaçlandırma yapılması ve bunun için hazırlanan projenin onaylanması sonucu, dikilen ağaçlarla ilgili kişinin ilgilenmesinin sağlanmasıdır. Mesela bir orman yangınında yok olan ağaçların yerine yeni ağaç dikmek isteyen bir kişi ya da kurum Çevre ve Orman Bakanlığı’na başvuru yaparak, ilgili araziye dikim yapabilir.

Bunun için devlet bir arazi göstermez ama dikim yapacak kişi, bir araziyi önererek onay alabilir.

Özel Ağaçlandırmayı Kimler Yapabilir?

Özel ağaçlandırma sayesinde, kurak ve bozulmuş orman arazileri yeniden yeşil alanlara dönüşebilmektedir. Bunun için özel ağaçlandırma yapmak isteyenler;

 • Gerçek ya da tüzel kişiler,
 • Dernekler, vakıflar, siyasi partiler,
 • Belediyeler,
 • İl özel idareleri,
 • Kamu kurumları,
 • Tarım kooperatifleri,
 • Okullar,
 • Her türlü özel şirketler olabilir.

Bunun için devlet bir yer göstermediğinden dolayı, bilinen ve kafada tasarlanan bir alan varsa, bu alan ile ilgili Orman ve Çevre Müdürlüğü ya da, ilk bölge müdürlüklerinden bilgi alınarak, arazinin uygun olup olmadığı belirlenir.

Özel Ağaçlandırma Ne Kadar Alana Yapılır?

Özel ağaçlandırma için en az 5 dönümlük yani yarım hektarlık bir arazi gerekmektedir. Hazine arazisinde bu miktar 20 dönüme ulaşır. En fazla alan ise tek seferde 3000 dönüm yani 300 hektar ile sınırlandırılmıştır.

Özel Ağaçlandırma için Nasıl Başvurulur?

Hazine arazilerinde ağaçlandırma yapılacak olan alanın belirtildiği bir harita ile Orman İşletme Şefliğine başvuru yapılabilir.

Özel ağaçlandırma alanı başvurusu sonucu müdürlüğün iş yoğunluğuna göre değişiklik gösterir. Ancak başvuru sırasında teşviklerden yararlanabilmek için, tüm istenen belgelerin eksiksiz bir şekilde temin edilmesi gerekmektedir.

Özel Ağaçlandırma Teşvikleri

Özel ağaçlandırma teşvikleri özel ya da tüzel kişiler için farklılık göstermemektedir. Bu nedenle herkes teşviklerden  eşit şekilde yararlanabilir.

Hibe verilen malzemeler ;

 • Toprakta yapılması gereken işçilik hizmetleri,
 • Ekim, dikim ve tohumların bedeli,
 • Çit panellerin ücretleri,
 • Proje bedeli,
 • Aşılar, canlandırma kesimleri ve 3 yıllık bakım giderleri teşvikler kapsamında karşılanmaktadır.

Dikim yapılacak olan ağaç çeşitlerine göre hibe krediler değişiklik gösterebilir ve kredi verilmesi de söz konusudur.

Özel Ağaçlardan Elde Edilen Ürünler Kimindir?

İlgili tarafından meyveler ve yapraklar kullanılabilir. Ancak ağaçların usulsüz kullanıldıkları ya da ilgili alana farklı bir mesken yapılması söz konusuysa, tüm hibe ve destekler geri alınır.

Yasal uygulamaya uymayanlar hakkında, cezai işlemler başlatılır. Kredi ve hibeler konusunda detaylı bilgi için yönetmeliği detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like

Call Now Button

evden eve nakliyat

klima kombi servisi