Sağlık Sağlık Siteleri

Omega-3 Faydaları

single-image

Omega-3 Faydaları

Omega3 nedir ?

Omega3 temel yağ asitleridir. Hücre zarında daha gevşek bir halde bulundukları için hücreye girecek besinlerin ve atılacak zararlı bileşenlerin giriş çıkışlarına yardımcı olur. Omega3 doymuş yağ asitlerine kıyasla oda sıcaklığında sıvı halde bulunurlar. Vücudumuzun kendi üretemediği omega3 ü besinlerden almamız şarttır.

omega3 faydaları

Omega3’ Ün Faydaları

Kan pıhtılaşmasında, görme işlevinde ve beyin gelişimine büyük faydası vardır. Kalp ve damar hastalıklarının önüne geçer. Enerjik bir vücut ve hareket kabiliyetinizi arttırır ayrıca kavrama gücünüzü de geliştirir. Omega3 depresyonu hafifletici özelliğiyle de bilinir. Uyku problemi çekiyor iseniz bu sorunuzu da azaltmanızda yardımcı olur. Günlük hayatınızda konsantrasyon eksikliği çekiyorsanız bununda önüne geçerek sizi başarıya götürür. Çocuklarda ise dikkat eksikliği, sakarlık ve geç öğrenmenin önüne geçer. Bebeğinizin görme duyusunu geliştirir ve daha iyi uyumasını sağlar ve anne sütünde bulunduğu için ilk altı ay bebeklerin anne sütüyle beslenmesi oldukça önemlidir. Daha çokça faydası olan Omega3’ ü vücudumuza nasıl alırız peki?

Omega3’ Ü Hangi Yolla Alabiliriz?

Kısa yola kaçıp eczanelerde satılan omega3 takviyelerinden kullanabilirsiniz fakat benim önerim bunları doğru yol olan besinlerden alıp daha sağlıklı yaşayabiliriz. Tabi ki sağlık koşulları nedeniyle doktorunuz omega3 ilaçlarından önermediyse. Gelelim doğal besinlerimize somon, ton balığı, midye zengin omega3 içeren deniz ürünleridir. Sadece deniz ürünleri değil hayvansal gıdalardan da alabiliriz. Mesela yumurta, tavuk, kırmızı et gibi gıdalardan da alabiliriz. Cevizi de unutmamak lazım.

omega3

Omega3 Almazsanız Ne Olur?

Vücudumuzun kendi üretemediği omega3’ ü almaz isek ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliriz. Yeterince almadığımız takdir de cilt kuruluğu, dikkat eksikliği, egzama gibi alerjileri tetikleyebiliyor ve en önemlisi kalp ve damar sağlığınızı da tehlikeye atmış oluyorsunuz. Kötü yüksek “LDL kolesterolü” düşürerek iyi kolesterol olan “HDL kolesterolü” yüksek tutar. Kadınların menopoz sonrası kemiklerin incelmesini de önleyerek kemik erimesinin de önüne geçiyor. Pek çok rahatsızlığa da iyi gelen bu temel yağ asidini en kolay yolu haftada 2 kere balık tüketerek vücudumuzun ihtiyacı olan omega3’ ü alabiliriz.

 

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like

pornoparty.net sexhikaye.net sexhikayeleri.net kraltube.net paply.org

sperrmüll container

Call Now Button