Sağlık

Neden Obezite Oluruz?

single-image

Neden Obezite Oluruz?

Beslenme anne karnından başlayarak yaşam süresince devam eden ve yaşam kalitesini etkileyen vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Son yıllarda çok yaygın olarak görülen bir hastalık olan obezite, özellikle çocukların yaşamlarını tehdit altına almaktadır.

Obezite; besinlerle alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması ve fazla enerjininvücut içerisinde yağ olarak depolanması sonrasında görülen, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmektedir. İnsanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak yaşayabilmesi için gerekli olan besin öğelerini yeterli ve dengeli biçimde sağlaması gerekir. Vücudun ihtiyacını karşılayabilmesi açısından dengeli ve düzenli biçimde bu etkinliğin devam etmesi gerekmektedir. Sağlıklı bir hayat yaşamak için, alınan enerjiyle harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir.

obezite nedenleri

Obezite Nedenleri Nelerdir?

Obeziteye neden olan faktörler net olarak açıklanamamakla birlikte aşırı yanlış beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliği başlıca obezite nedenleri olarak kabul edilmektedir.Bu faktörlerin yanı sıra genetik, çevresel, nörolojik, fizyolojik, biyokimyasal, sosyo kültürel ve psikolojik gibi birçok faktör birbiri ile ilişkili olarak obezite oluşumuna nedenolmaktadır.

Obezitede Dikkat Edilecek Unsurlar

obezite oluşumu

Tüm dünyada özellikle çocukluk çağı obezitesinde ki artışın sadece genetik yapıdaki değişikliklerle açıklanamayacak derecede fazla  olması nedeniyle, obezitenin oluşumunda çevresel faktörlerin rolünün ön planda olduğu kabul edilmektedir. Obezite gelişmesinde dikkat edilmesi gereken faktörlerden biri de yaşamın ilk yıllarındaki beslenmefaktörüdür. Bilimsel olarak yapılan çalışmalarda, obezite görülme sıklığının anne sütü ile beslenen çocuklarda, anne sütü almayarak beslenen çocuklara göre daha az oranlarda olduğu, anne sütü verme süresinin, tamamlayıcı besinlerin türü, başlama zamanının ve miktarının obezite oluşumunu etkilediği bildirilmektedir. Obeziteye engel olmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek için gerekli besinlerin farkında olmak, obeziteyi kabul etmek, çocuklarımıza doğru beslenme bilincini kazandırmak ve kendimizin besinlerinibunu göz önüne alarak sağlıklı bir şekilde örnek teşkil etmek bireylerin yaşam kalitesini düzenleyip, toplumunda sağlıklı bir hayat sürmesini sağlanacaktır. Dikkat edilen hususlarla birlikte kişinin kendi beslenmesini düzene sokmasıyla birlikte obezitenin önüne geçilebilir.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like

pornoparty.net sexhikaye.net sexhikayeleri.net kraltube.net paply.org

sperrmüll container

Call Now Button

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim