Deprecated: sanitize_url 2.8.0 sürümünden berikullanılmayacak! Yerine esc_url_raw() kullanın. in /home/nvamakal/public_html/wp-includes/functions.php on line 5213
Mozaik Pasta Tarifi - Yemek Tarifi - makaleyazilarim.com
Deprecated: sanitize_url 2.8.0 sürümünden berikullanılmayacak! Yerine esc_url_raw() kullanın. in /home/nvamakal/public_html/wp-includes/functions.php on line 5213
Yemek Tarifleri

Mozaik Pasta Tarifi

single-image

Çay saatlerinde misafirleriniz için değişik bir lezzet denemek istiyorsanız. Şekilli Mozaik Pasta görüntü olarak misafirlerinizi büyüleyecek sizlerinde hazırlanması aşamasında aşık olacağınız bir tariftir. Çocuklarınızın vazgeçemeyeceği bu tarifi denemeniz gerekmektedir.

Mozaik Pasta Kaç Kaloridir

Görüntüsü muazzam olan şekilli mozaik pasta 1732 kaloridir

Mozaik Pasta Malzemeleri

Hamuru için

 • 130 gram un
 • 150 gram toz şekeri,
 • 4 yumurta,
 • 1 kaşık kadar tereyağı,
 • 1 kavanoz vişne marmelatı,
 • 1 limon,
 • 1 tutam tuz.

Kreması için:

 • 4 yumurta,
 • 175 gram toz şekeri,
 • 100 gram rendelenmiş çikolata,
 • 1/2 litre süt,
 • 10 gram nişasta,
 • 1/2 litre çiğ krema,
 • 1 limon.

Mozaik Pastanın Hazırlanışı

Mozaik pasta hazırlamak için porselen ve yayvan bir kaseye yumurta sarılarıyla toz şekeri koyun ve şeker eritilerek karışımın rengi değişinceye kadar köpürterek çırpın. Karışımı çırpmaya ara vermeden un azar azar eklenir ve bu karışıma iyice yedirin. Başka bir porselen kaseye yumurta aklarını koyun. Üzerlerine bir tutam tuz serptikten sonra çırparak köpürtün. Şekerli yumurtayı tahta kaşıkla yavaş yavaş karıştırırken kar köpüğünden kaşık kaşık alınır bu karışıma yedirin. Karıştırmaya devam ederken bir limonun rendelenmiş kabuğu eklenerek hamura yedirin.

Fırın tepsisi yağlı kağıt ile kapayın. Hamur fırın tepsisine boşaltıldıktan sonra bir spatula yardımıyla yayın ve mümkün olduğunca dikdörtgen şekli verilmeye çalışın. Sonra tepsi 170 derecede kızdırılmış fırında 10-15 dakika pişirin. Bu esnada marmelat bir porselen kaseye boşaltın ve tahta bir kaşıkla karıştırarak yumuşatın. Hamur pişince, bir yüzü kenarlarda boşluk kalacak şekilde marmelatla sıvayın.

Hemen arkasından da nemli bir tülbent yardımıyla rulo ederek sıkı sıkıya sarılır, bezle veya yağ kâğıdıyla sarıp, bir saat kadar kalmak üzere buzluğa kaldırın. Böylece hamurun iç kremasını hazırlanmaya geçin. Bir limonun kabuğu sütle birlikte ateşe oturtulup kaynatın. Süt kaynayınca limon kabuğu çıkarılıp bir kenara koyun. Porselen bir kasede yumurtaların sarıları koyun, toz şekeri ile birlikte çırpılarak köpürtün. Başka bir yerde rendelenmiş çikolata, bir kahve fincanı sıcak sütle karıştırılıp macun kıvamına getirin. Kasedeki yumurtalı karışıma nişasta eklenerek çırpmaya devam edin. Karıştırmaya ara vermeden bu defa da kaynar süt sicim gibi ince akıtarak yedirin. Bir kenara konmuş olan limon kabuğunu da kaseye konduktan sonra içinde kaynar su bulunan bir tencereye oturtun ve karıştırmaya devam ederek krema pişirin. Krema koyulaşıp kaynayacak kadar ısınınca, kaynamasına imkân vermeden ateşten indirin, limon kabuğunu çıkarılıp atın. Kremayı ikiye bölün ve bunlardan birine sıcak bir yerde tutulmuş olan çikolatalı sütü ekleyin, iyice karıştırın. Zaman zaman karıştırılarak her iki krema da soğuyunca, çiğ kremayı çırparak köpürtülür ve her iki kremaya da ekleyin. Yuvarlak bir kalıp yağa bulayın. Buz dolabından çıkarılan marmelatlı hamur birer santim kalınlığında kesilip açın ve bu uzun dilimlerle kalıbın içi kaplanmalıdır.

Sonra kalıbın içine önce sade krema onun üstüne de çikolatalı krema boşaltın. Kremaların üstünü de marmelatlı hamurla örtüldükten sonra kalıp buz dolabına kaldırın ve orada birkaç saat bırakın. Servis vakti gelince kalıp yarım dakika kadar kaynar suya sokulup çıkarılırsa tatlı servis tabağına baş aşağı ederek kolayca aktarılabilirsiniz. İsteyenler birer kurabiyeden başka bir şey olmayan marmelâtlı hamur dilimlerini kalıba yerleştirirken bunları herhangi bir likörle ıslatabilirler. O zaman ıslanan kurabiye dilimleri kalıba daha rahat yerleştirilir. Kremalar da daha iyi bir şekilde bu kurabiyelere yapışmış olur. Yine mozaik pastayı isteyenler bu kremalı kurabiyelerin yerine hazır pötibör bisküviti alıp bunları likörle ıslattıktan sonra kalıbın içine yerleştirebilirler.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like

pornoparty.net sexhikaye.net sexhikayeleri.net kraltube.net paply.org

sperrmüll container

Call Now Button

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim