Ekonomi

Kredi Kartı Blokesi Nasıl ve Ne Zaman Açılır?

single-image

Kredi Kartı Blokesi Nasıl ve Ne Zaman Açılır?

Kredi kartı blokesinin ne zaman açılacağı konusunda fikir sahibi olmak isteyen okuyucularımız için kaleme aldığımız bu yazımızda, öncelikle kredi kartına neden bloke konulur sorusunun cevabını almamız uygun olacaktır.

Kredi kartına bloke konması üç sebeple söz konusu olmaktadır. Birincisi kredi kartı borcunun ödenmemesidir. 90 günlük süre içinde kredi izmir masoz bayan kartı borcunuzu ödemezseniz, kredi kartınız kullanıma kapanır ve borcunuzu öderseniz, 24 saat içinde tekrar kullanıma açılır. Ancak borcunuzu ödemezseniz ve idari takip, yasal takibe geçerse, kredi kartınız borcunuzu ödeseniz bile açılmayabilir.

İkinci sebep ise, kredi kartının çalınması ya da kaybolmasıdır. Bu durumda hemen kredi kartı iptal ettirilir ve yeni kart talep edilmesi durumunda yeni kart gelir. Üçüncü sebep çok popüler olmasa da, kredi kartının kullanım süresinin dolmasıdır. Kartınız kullanıma kapatıldığında, yeni kredi kartınızı kullanabilirsiniz demektir.

kredi kartı

Kredi Kartı Blokesinin Kaldırılması

Kredi kartı blokesi, borcun tamamı ödendikten sonra açılmaktadır. Bu süre genelde 24 saattir ancak banka kredi kartınızın blokesini kaldırıp kaldırmama kararını saklı tutar.

Yani düzensiz ödemeleriniz varsa banka kartınızı tamamen iptal edebilir. Bu durumu engellemeniz mümkün değildir. Çünkü kredi kartı sözleşmesinde yer alan ve sizin de okumadan kabul ettiğiniz hükümler arasında bu durum belirtilir. Kredi kartı blokesi nasıl ve ne zaman açılır sorusunun cevabı yasal takibe girmeden, yani borcu ödeme süreniz 90 günü geçmeden yapıldığında 24 saattir.

Yasal takip sonrası kredi kartı blokesinin açılması da bankanın kararına bağlıdır ve banka isterse açmayabilir.

Kredi Kartının Kullanıma Açılması

Kredi kartının kullanıma açılması genelde yeni bir kredi kartının gönderilmesi ile gerçekleşir. Yani kredi kartınızın bir işlemle açılması mümkün olmakla birlikte, genelde yeni bir kredi kartı gönderilmektedir.

Kullanıma açıldıktan sonra kredi kartı limitinizde düşüşler söz konusu olabilir. Bu da bankanın politikaları gereği uygulanan bir durumdur ve düzenli ödemelerinizle limitiniz yeniden değerlendirilebilir.

Bankaların her biri ayrı politika uyguladığı için, müşterilerle ilişkiler de oldukça farklı bir hal alır.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartının limiti, gelirinize ve ödeme alışkanlıklarınıza göre belirlenir. Limitiniz, tek bir kredi kartınız varsa, gelirinizin 4 katı olarak belirlenecektir.

Ancak farklı bankalarda kredi kartlarınız varsa, bu limitin belirlenmesi de kullanım alışkanlıklarınıza ve ödeme düzeninize göre değişiklik gösterecektir. Kredi kartınızı kullandıkça limiti de düzenli olarak artar. Ancak bir çok kişi tek bir banka ile sınırlı kalmadığı için, kredi kartlarının limitlerini karışık olarak kullanır.

Bu durumda da kredi kartı borçlarını ödemek zorlaşır. Birçok bankaya değişik miktarlarda borç ödemez, daha fazla dezavantaja yol açan bir durumdur.

Kredi Kartı Kullanımı

Kredi kartı kullanımı ülkemiz genelinde çok yaygındır. Bu nedenle birçok kişi ödeyemeyeceği borçların altına girerek zor durumlar yaşamaktadır.

Böyle durumların önüne geçmek için bankanın kredi kartı limiti konusunda belirleyici olması gereken sizsiniz. Yani geliriniz 1500 liraysa ve kredi kartınız 5000 liralık bir limite sahipse bu durumda yanlış giden bir şeyler var demektir.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like

pornoparty.net sexhikaye.net sexhikayeleri.net kraltube.net paply.org

sperrmüll container

Call Now Button