Sağlık

Kök Hücre Tedavisi

single-image

İnsan vücudunda bulunan hücreler zamanla ciddi oranda hasar görerek farklılaştığında doğal yöntemlerle kendisini yenileyemez. Bu hasa görmüş hücrelerin yerine sağlıklı ve aynı zamanda işlevsel hücre oluşturma işleminde kök hücreler kullanılır ve bu tedaviye kök hücre tedavisi denir. Organ nakli benzeri bir tedavi olup organ yerine hücre nakli ile bu tedavi gerçekleştirilir.

Kök Hücre Tedavisi Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Tedavisi olmayan pek çok hastalığa umut vadeden kök hücre tedavisi tıpta oldukça ilerlemeler kaydetmiştir. Henüz her konuda netliğe kavuşmamış olan kök hücre tedavileri için çalışmalar hala devam etmektedir. Ancak korkulacak ya da telaşlanacak bir durum yok. Yine de kök hücre tedavisine başlanmadan önce bilinmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Her Kök Hücresi Dönüşür Mü?

Organizmada değişik kök hücreler bulunmaktadır. Ve bu kök hücrelerden bazıları kendilerini yedi sekiz kök hücreye dönüştürebilmektedir. Bazı kök hücreler ise sınırlı sayıda hücrelere dönüşebilmektedirler. Bu dönüşebilme yeteneklerine göre kök hücreler; totipotent, pluripotent, multipotent ve unipotent olarak isimlendirilirler.

Bir kök hücresini sinir hücrelerine yerleştirirsek ve bu yerleştirdiğimiz sınırlı yenilenebilen kök hücreler yenilenme göreviyle kan hücrelerine dönüşebiliyorsa sinir hücreleri için sonuç vermeyeceğini biliriz.

Embriyonik Hücreler

Emrbriyodan elde edilen kök hücreleri tüm hücrelere dönüşebilirler. Ancak bu hücreler, insanlarda uygulanamamaktadır. Çünkü embriyonik hücreler bizim bilincimizin ve organizmalarımızın kontrolünden çıkarak zararlı hücrelere dönüşebilirler. Hatta öyle ki kanser hücrelerine bile dönüşebilme tehlikesi barındırırlar.

İnsanlara zarar vermemesi açısından göbek kordonundan ya da hastanın kendisinden elde edilen kök hücreleri kullanarak tedavi yapılmaktadır.

Kemik İlliğinden Kan Hücresine

Kemik iliğinden alınan kök hücreler kan hücrelerine dönüşebilmektedir. Beyinden elde edilen sinir kök hücreleri ise beyin hücrelerine dönüşmektedir. Yani beyinden elde edilen sinir kök hücreleri yalnızca ismi kök hücresi diye kan yapma amacı gütmeyebilirler. Dolayısıyla da kan yapan hücreler beyinde oluşan hasarları tedavi edememektedir.

Kök Hücre Tedavisinde Kök Hücre Dokuları

Bir hastalık kök hücre tedavisi ile iyileştirilme sürecine döndürülmek isteniyorsa; tedavi edilmesini istediğimiz hücrenin ya da dokunun kök hücresi ile bu tedaviyi gerçekleştirmeliyiz. Herhangi bir kök hücreyi alıp genetik yapısı değiştirilerek istenilen hücreye çevrilme potansiyeli tıpta mevcuttur. Hatta öyle ki herhangi bir kök hücreyi alıp embriyonik hücreye çevrilmesi ve oradan da istenilen hücreye dönüştürülmesi mümkündür.

Hastalığın Teşhisi Tedavide Önemli

Bilim varsayımlarla ilerlemez. Bu yüzden ciddi çalışmalar sonucunda, akılcı değerlendirmelerle hastalığın teşhisi belirlenir. Bu süreç sanıldığından biraz daha uzun sürebilmektedir. Hastalığın sebepleri tespit edildikten sonra; hastalığın sebebi, nasıl önleneceği ve nasıl tedavi edileceği tartışılmalı, karar verilmelidir.

Hayvanlar Üzerinde Testler

Hastalığın sebepleri tespit edildikten, teşhisi konulduktan sonra tedavi süreci belirlenir demiştik. Ancak tedavi hastada başlanmadan önce hayvanlarda denenmektedir. Tedavinin zararlı içerikler içerip içermediği, herhangi bir faydasal varlığı, hastalığa çözümü tespit edilir. Eğer hayvan üzerinde yapılan deneylerde sonuçlar olumlu olursa hasta üzerinde deneylere bu şekilde başlanır.

Ancak bilinmelidir ki hayvanlarda yarar sağlayan her durum insanlara yarar sağlamayabilir. Bu gibi durumlarda insanlara olan yararlılığı, herhangi bir zarar teşkil edip etmediği ve ne şekilde, ne düzeyde bir yarar sağlanacağı araştırılır. Bunun sonucunda da hasta için kök hücre tedavisi başlayabilir.

Kök Hücre Tedavisini Kimler Yaptırabilir?

Kök hücre tedavisi gününüz ve gelecek çağın tedavi şekli olmakla birlikte yeni oluşumlarada yer açmaktadır. Hastalıkların ve deformeler için kullanımı yanı sıra kök hücreler, istendik bölümde kullanılabilecek ve estetik operasyonlarada yeni bir boyut kazandıracaktır. Peki günümüz koşullarında kök hücre tedavisini kimler yaptırabilir? Sorusunu cevaplamak için kök hücre alanına detaylı bir şekilde inmemiz gerekmektedir. Ancak kısaca belirtmesi gerekirse kök hücre tedavisi doktor kontrolünde ve bilgisinde tüm kişilerde kullanılabilmektedir.

Zamanımızda Kök Hücre

Kök hücre tedavisi günümüz tıp dünyası için çoklu bölümlerde kullanılan en etkili tedavi yöntemi olmaı şimdiden garantilemiş bulunmaktadır.  Kök hücre tedavisinin alt yapısında yaşlı hücrelerden yeni genç hücreler elde edilmekte ve deforme olmuş dokuyu bu genç hücrelerin yenilemesidir. Bu deforme olunan doku ister bir hastalık sonucu olsun isterse yaş ilerlemesinin sonucu olarak gerçekleşmiş olsun kök hücrenin tek bir görevi vardır oda yenilemek ve yenileme görevlerini başarı ile yerine getirmektir. Ve en etkili kök hücre tedavisi kişinin kendi vucudundan elde edilen kök hücrelerin tedavide kullanılması ile olmaktadır.

Kök Hücre Tedavisinin Yararları Hakkında

Kök hücre günümüz ve gelecek yaşamımızda yeni bir tedavi yöntemi olarak karşıma çıkmaktadır. Tamamen doğal sonuçlar ile elde edilen ve tedavide kullanılacak  kök hücrelerin çok fazla avantajı bulunmaktadır. Geleceğin tedavi şekli olan kök hücre tedavisinin yararları hakkında şu maddemeleri yapabiliriz. Bunlar;

 • Tamamen kendi vucudunuzdan alındığı için vucudun kök hücreyi kabul etmemesi ve yaşamasını sağlamaması olanaksızdır.
 • Kök hücre kalıcı sağlık sağlar ve çok uzun süreli etkili olarak görevine devam eder.
 • Hasta dokuya enjektesi sonucu kök hücreninde diğer hücreler gibi hastalanması ve deforme olması söz konusu değildir. Örneğin kanser hücreleri aşırı çoğalmaları sonucu kontrol edilemez duruma gelirler. Kök hücrenin aşırı yada uyumsuz çoğalması söz konusu değidir.
 • Enjekte edilen yerde kök hücrenin yer değiştirmesi başka bir dokuya kayması olanaksızdır.
 • Tamamen yeni hücre üretimine odaklanmış kimseye zarar vermeyen sadece kendini geliştiren ve görevi başarı ile gerçekleştiren bir yapıda bulunmaktadır.

Bu ve bunun gibi birçok yararı bu başlık altına toplayabiliriz.

İleri Yaşta  Kök Hücre Tedavisi

Yaşınızın ilerlemesi sonucu cildinizde oluşan lekelerden ve kırışıklıklardan muzdarip iseniz kök hücre tedavisi sizin için en uygun ve etkili bir tedavi seçeneği olacaktır. İnsan yaşamı boyunca belirli bir yaş aralığını geçtikten sonra hücreleri deforme olarak görevleriniyerie getiremez ve buna bağlı olarak tüm vucudun her bölümünde yaşlanma meydana gelmektedir. bu yaşlılığın ilk belirtisi olan cilt yaşlılığı oldukça dikkat çekmekte ve önemsenen bir konu olmaktadır. Özellikle ileri yaşta kök hücre tedavisi ile cilt yaşlanmaların önüne geçilebilir, hatta bu tedavi engelleyecek boyuta kadar gelebilir. Embriyonik kök hücre ulaşılması ile yaşlılık diye bir sorunun ortadan kalkacağı bilinmektedir. Cilt yaşlılığı tedavisinde kök hücreler kullanılmakta ve oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Kök Hücre Tedavisi Kimlere Uygulanamaz?

Günümüzde incelemeler gösteriyor ki pek çok hastalık kök hücre tedavisi ile iyileştirilmektedir. Ancak FDA onayı ile tedavi edilen kan kanseri hastalığı ve bazı kan hastalıkları dışında, şeker hastalığı (TİP 1 Diyabet), Celebral Palsy, Autizm, işitme kaybı ve travması ile ilgili hastalıklarda tedavi uygulanabilmesi adına FDA onayı almak gerekmektedir.

Amerika’da bulunan FDA, Avrupa’da bulunan EMA tarafından onaylanan embryonic kök hücre çalışmaları da bulunmaktadır. Özellikle bel kemiği yaralanmalarında bu yöntem denenmektedir.

Tek bir hücreye dönüşebilen yani sağlam göz korneasından alınan kök hücreler diğer gözde kornea ve retinada yeni hücreler oluşturulabilir, çoğalmalarına sebebiyet verebilir.

Tedavide Uygulamayı Değiştiren Etkenler

Kök hücre tedavisi uygulanmadan önce uzmanlar tarafından muhakkak ki ciddi çalışmalar ve akılcı değerlendirmeler yapılmalıdır. Tüm bunlardan önce kök hücre tedavisi uygulanması gereken hastalığın nedenleri, sebepleri, oluşturduğu durumlar ele alınmalıdır. Bunların tespitinden sonra nasıl bir tedavi şeklinin uygulanacağına karar verilmelidir.

Laboratuvarlarda yapılan testlerle bu tedavinin yapılma şeklinin sonucuna varılır. Doğruluğu kanıtlanan tedavi yöntemi öncesinde hayvanlara uygulanır. Zararlı etkileri, yararlı etkileri, hastalık üzerindeki tedavi ediciliği net bir şekilde tespit edilip tedavi bu şekilde uygulanır.

Hayvanlar üzerinde denenip iyi sonuçlar elde edilmesi insanlar üzerinde bir olumsuz etki yaratacağı anlamına gelmemelidir. Farklı yaradılıştaki bu iki varlık farklı tepkiler verebilmektedir.

Kişiden Kişiye Göre Değişen Kök Hücre Tedavisi

Uygulanan her bir kök hücre tedavisi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve herkese farklı uygulanabilmektedir. Örneğin 60 kilo bir insanla 120 kilo insana uygulanan tedavi aynı olmamaktadır. Bu kişilere tedavide kullanılan dozlar aynı etkiyi yaratmayacaktır.

Hatta birçok kişiye yarar sağlayan bir tedavi yöntemi, alerjisi olduğu için farklı kimselerde çok büyük zararlara sebebiyet verebilmektedir.

Kök Hücre Tedavisindeki Önemli Noktalar

Eğer bir kök hücre tedavisi uygulanarak hasta iyileştirilmesi düşünülüyorsa; kök hücre hastalığın iyileşmesi istenilen bölgeden temin edilmelidir. Ya da farklı bir yöntemle herhangi bir kök hücreyi alıp genetik yapısında düzenlemelerle istenilen bölgenin kök hücresi haline getirilmelidir.

Kök Hücre Tedavisinde Placebo Etkisi

Şu anda bakıldığında kök hücre ile pek çok hastalık tedavi edilebilmektedir. Kök hücre tedavisi görmüş hastaların büyük bir çoğunluğu kendilerini memnun hissederek bu tedaviden ayrılırlar. Kendilerini böyle hissetmelerinde hastalığın birçok olumlu etkileyici nedenleri, iyileştirme sürecinde umut vadeden ilerlemeleri yatmaktadır. Ancak tüm bunların yanı sıra hastalarda oluşan olumlu bakış yani; Placebo etkisi de bunu pekiştirmektedir.

Açıklayacak olursak; hasta tedaviye başlamadan kendisini hastalıktan arınmış, iyileşmiş hisseder ve bu da organizmalarının rahatlamasına yol açar. Böylelikle kendini tedavi edebilme yeteneğini en üst düzeylerde kullanır ve kendisini iyi, sağlıklı hisseder.

Araştırmalar Sürüyor

Şimdiden birçok hastalığa çare olan kök hücre tedavisi araştırmaları hala sürmektedir. Ancak görünen o ki gelecek yüzyılın önemli geliştirmelerinden ve tedavi yöntemlerinden biri olacaktır.

Kök Hücre Tedavisi

Kadınlarda Kök Hücre Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kök hücre tedavisi küçük, büyük yaş aralığı farketmeden ve cinsiyet ayrımı yapmadantedavilerde kullanılmaya başlamıştır. Kök hücre teminatından sonra doktorun hayal gücüile istenilen tedavide kullanılan kök hücreler cinsiyetlerde farklı alanlarda kullanılması yalnızca iki cinsin farklılığını sağlayan bölümler ile sağlanacaktır. Bu açıdan ele alacak olursak kadınlarda kök hücre tedavisi nasıl yapılır? Sorusunu ele almalı ve açıklamalıyız. Çeşitli kozmetik ve estetik tedavilerinde bulunduğu tüm iyileşmelerde kadınlarda kök hücre tedavisi kullanılmaktadır. bunun yanı sıra tüm tedavilerde kök hücre yöntemleri denenmektedir.

Tüp Bebekte Kök Hücre Uygulaması

Özellikle kısırlık sonucu çiftlerin bebeklerinin olmaması yada tüp bebek yapımında oluşan zorlukları geriye bırakmayı sağlayan kök hücre tedavisi bu alanlarda üstün başarılar sağlamaktadır. Kadınlardaki kısırlığın nedeninin bulunması ile çözüm yine kök hücre tedavisinde bulunmaktadır. Henüz bu yöntemler kısırlık önleyici çalışmalar araştırma aşamasında olup tedavi olarak kullanılmasa bile oldukça yakın zamanda tedavi olarak kullanılacağına kesin gözle bakılmaktadır.

Kök Hücre Tedavi Alternatifleri

Kök hücreler tedavilerde kullanım alanlar farklı olsada ve bazı hastalıklarda tamamen çözüm bulunmasada başlangıç olarak bile odukça fazla seçenekte tedavş alanında kullanılmaktadır. Özellikle kadın estetiğini ele aldığımızda bir çok alternatifde kök hücre tedavileri şimdide yer edinmiştir. Bu bakımdan kök hücre tedavi alternatifleri olarak aşağıdaki sıralamayı ele alabiliriz. Bunlar;

 • Botoks enjeksiyonunda kök hücre tedavisi,
 • Dolgu enjeksiyonunda kök hücre tedavisi,
 • Kısırlıkta kök hücre tedavisi,
 • Tüp bebek oluşumunda kök hücre tedavisi,
 • Mezoterapide kök hücre tedavisi,
 • Prp saç ekiminde kök hücre tedavisi,
 • Peeling uygulanmasında kök hücre tedavisi,
 • Derma uygulamalarında kök hücre tedavisi,
 • Cilt bakımlarınde kök hücre tedavisi,
 • Cilt gençleşmesinde kök hücre tedavisi.

Gibi daha birçok alanda kök hücre tedavisi uygulanmakta ve geliştirilmektedir.

Tedavide Yeni Dönem: Kök Hücre

Kök hücre sağlık alanında bir çığır gibi yükselmektedir. Tedavilere yeni bir bakış açısı, farklı bir yol gösteren kök hücrenin en önemli özelliği tedavinin kullanıcağı doku için kendi kök hücreniz alındığından tamamen size ait olan iyileşmeler ortaya çıkmaktadır. Şeker hastalığından cilt yaşlanmadına kadar, saç dökülmesinden şirinevler esc kansere kadar tüm hastalıkların tedavisinde yeni dönem olarak kök hücre tedavisi kullanılmaktadır.

Yaşlılığı Engellemede Kök Hücre Uygulaması

Cilt yaşlanmalarının önüne geçilmediği durumlarda kök hücre tedavisi ile tamamen size ait hücrelerinizin yenilenmesi ile yüzünüzde yaşlanma karşıtı deforme önleyici hücreler oluşacaktır. Ve bu tedavi aralıklar ile yılda iki kez kullanılabilmektedir. Kök hücre tedaviside sadece insanın kedi vucudunun oluşturduğu kök hücreler değil bitkilerden bakırköy esc elde edilen kök hücrelerde kullanılmaktadır.

Bitkilerden elde edilen kök hücreler tamamen labaratuvar şartlarında elde edilmektedir. Ayrıca tedavinin en etkili kılındıı dönem bitkilerden elde edilen kök hücre değil, insanın kendi vucudundan alınan kök hücrelerdir. Artık kök hücre elde edilmesi de acısız ve kolay olarak sağlanmasının ardından ataköy esc bu hücrelerden yeni tedavi yöntemleri ve seçenekleri gelecekte karşımıza çıkmasına kesin gözüyle bakılmaktadır.

 

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like

Call Now Button