Tanıtım Yazıları1

Kan Testleri

single-image

Kan Testleri

Çağımızda teknoloji ve tıp oldukça ileri seviyeye ulaşmıştır. Bu sayede  birçok hastalığın tespitini oldukça kolaylaştırmaktadır. Kan testleri bunlar için en önemli unsurlardandır. Hastalıkların tespitinin kolaylaşması, tedavi süreçlerini de önemli oranda geliştirmiştir.

Günümüzde birçok hastalık artık kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Vücudumuzun temel bileşeni olan kan, birçok hastalık hakkında oldukça detaylı bilgi verebilmektedir. Yapılan kan testleri ile rahatsızlığın kaynağı kolay bir şekilde bulunarak, gerekli olan tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Kan testi türüne göre oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Yapılan kan testi ile birçok değer hakkında bilgi sahibi olunmaktadır.

Yapılan kan testleri ile PDW, RDW, HGB, MCH, Ferritin, MCHC, CEA, HCT, LYM, UİBC, MCV, MPV, PLT, B12, B6, Folik Asit, Demir ve birçok değer hakkında detaylı bilgi elde edilebilmektedir. Bu değerlerin bazılarının ne anlama geldiğine ufak bir göz atalım.

Kan Testleri Terimleri

PDW Nedir?

PDW Nedir? PDW, kanda mevcut olan trombositlerin dağılımdaki büyüklüğünün anlamına gelmektedir.

RDW Nedir?

Kırmızı kan hücrelerinin, kandaki dağılım genişliğini verilen addır.

MCH Nedir?

Kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobinin ortalama miktarını ifade etmektedir.

MCHC Nedir?

Bir kan hücresindeki hemoglobin miktarının yoğunluğuna verilen isimdir.

PLT Nedir?

PLT kanama durumlarında, pıhtılaşmanın oluşmasını sağlayıp, kanamanın durmasına yardımcı olan bir kan hücresidir.

Kan testlerindeki değerler bu şekilde uzayıp gitmektedir. Kan testi ile ilgili daha kapsamlı ve detaylı bilgi almak için https://bilgidevi.com adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Unutmayınız ki kan testi yaptırmak oldukça önemlidir. Uzmanların kan testi ile ilgili önerisi, her 6 ayda bir kan testi yaptırmak yönündedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, kan testi ile birçok hastalığın teşhisi oldukça kolay yapılabilmektedir.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like

Call Now Button