Sağlık

Kabızlığa İyi Gelen Mucize Kereviz Sapı

single-image

Kabızlığa İyi Gelen Mucize Kereviz Sapı

Düşük kalorili sebzeler arasında popüler olan kereviz sapı, kendine özgü aroması ve tadıyla ön plana çıkarken bilinmeyen yönlerine değinmek istiyoruz. Kereviz sapının sağlık açısından oldukça faydaları vardır. Bunlardan en başta geleni kereviz sapının kabızlığa iyi gelmesidir. Yüksek miktarda suda çözünebilen besin lifi içermesi açısından kabızlık gibi durumlarda metabolizmayı çalıştırarak kabızlığı gidermektedir. 1 kase dilimlenmiş kereviz sapı günlük besin lifi ihtiyacının %10’unu karşılamaktadır. Bu nedenle günlük menünüze 2-3 adet kereviz sapı eklemeniz kabızlıktan korunmanız için yeterli olacaktır.

Kereviz Sapı Kaç Kaloridir?

100 gram kereviz sapında 16 kalori mevcut olup diyet yapanların rahatlıkla tüketebilecekleri bir sebzedir.

kereviz sapı kaç kaloridir

Kereviz Sapının Faydaları

Kereviz Sapının Yüksek Tansiyona Faydası

Uzun yıllardır bilimsel ispatları olmamasına rağmen yüksek tansiyonu düşürmek için kereviz sapı kullanılmıştır. Son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki kereviz sapı gerçekten yüksek tansiyonu düşürmektedir. Kereviz sapında bulunanphthalide adlı bileşenin damarları rahatlatarak dolaşımı hızlandırdığı bilinmektedir. Aynı zamanda stres hormonlarına da etkide bulunarak bu hormonların damarları büzmesini engellemektedir. Günde 4 adet kereviz sapı yemek kan basıncı oranını %12 aşağı çekmektedir.

Kereviz Sapının Pankreas Kanserine Faydası

Yapılan çalışmalara göre kereviz sapında bol miktarda bulunan “apigenin ve luteolin” adlı flavonoidler, pankreas kanserinde kanser üremesini azaltmaktadır. Kereviz sapının bu etkisinin içeriğindeki antioksidanlar nedenine bağlanmaktadır.

kereviz sapının kolesterole faydası

Kereviz Sapının Kolesterole Faydası

Uzmanların yapmış oldukları araştırmaya göre kereviz sapının diğer bir faydası da kolesterolü düşürmesidir. Günde dört adet kereviz sapı yemenin kolesterolü %7 oranında düşürdüğü gözlenmiştir.

Kereviz Sapı İdrar Söktürücüdür

Güçlü bir idrar söktürücü olan kereviz sapı vücudu toksinlerden arındırarak aynı zamanda vücuttaki su dengesini sağlamaktadır.

Kereviz Sapının Adet Sancılarına Faydası

Kereviz sapı ve suyunun kasları rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Bu özelliği ile kadınlarda adet döneminde kasları gevşeterek sancılarının azalmasına neden olmaktadır.

kereviz sapının adet sancısına faydası

Kereviz Sapı ve Alerji

Havuç ve zencefille karıştırılmış bir bardak kereviz suyu göz yaşlanması, hapşırma ve öksürme gibi alerjilere iyi gelmektedir. Özellikle alerjik öksürüklere iyi geldiği uzmanlar tarafından ispat edilmiştir.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like

pornoparty.net sexhikaye.net sexhikayeleri.net kraltube.net paply.org

sperrmüll container

Call Now Button

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim