Webmaster

Hangi Yazılım Dilleri Ne İşe Yarar?

single-image

Hangi Yazılım Dilleri Ne İşe Yarar?

Herkes tarafından çok zor olarak görülen bu web master’lık hakkında söylenecek tek şey; düşünüldüğü kadar zor olmadığıdır. Kodları ezber olarak gören arkadaşlar öğrenmeye başladıklarında çok zor olmadığının farkına varırlar.  örneğin; html css div href tarzı kodlama şekillerinde ilk olarak öğrenilecek şey bu bilgisayar dillerini ana diliniz Türkçe olarak veya ingilizce öğreniyorum olarak düşünülmesidir . Örneğin; benim adım Erhan dersiniz bunu html bilgisayar dilinde <title>Erhan</title> olarak söylersiniz. Yani aslında düşündüğünüz aşırı zorluk farklı bir dili öğrenme ile aynıdır. Web master yazılım dilleri kendi aralarında ayrılır. wordpress,html,css,php,js gibi bir çok yazılım dilleri vardır fakat genel olarak kullanılan diller bunlardır.

WordPress Nedir ?

 

WordPress yazılım dilini bazı web masterlar arasında yazılım dili olarak görülmemektedir. Çünkü kendisi gerçekten hazır tema olarak web tasarım yapabileceğiniz msql veri tabanına gizlediğiniz verilerin otomatik olarak çekilmesiyle index.html(ana) kısımın görüntüsünü kodlar aracılığı ile ekrana aktaran bir programdır ve wordpress çok açıklı bir yazılım dilidir. Ufak bir Ddos atack ta sitenin kapanması yüksek ihtimaldir. Her ne kadar kolay görünse de  html+css dilini bilmeyenler wordpress kurmakta ve yönetmekte zorlanacaklardır.

Html Yazılım Dili Nedir?

 

Html tüm web masterların ilk olarak başladıkları yazılım dilidir. Çoğu yazılımcılarda ilk olarak bu yazılım dilinden başlarlar ve sonralarında js ve php yazılım diline geçişlerini gerçekleştirirler. Html web tasarımın anasıdır. Ana tema her zaman html olarak yazılır ve sonrasında süslemeler için js ve php kodlar eklenir yani aslında kodları html php js vs. diye ayırmamak gerekir tümünü bilmek gerekir. Fakat tek bir yazılım dili ile de  tasarım yapmak mümkündür.

php yazı dili

Php Yazılım Dili Nedir ? Ne İşe Yarar ?

 

Php yazılım dili diğerlerinden daha farklı bir yazılım dilidir if else tarzında kodlar içeren bu yazılım dili biraz mantık ile işler örneğin kodlara hakim olmak için eğer şurası yanlışsa su uyarıyı versin diye kod yazarken if yaparsa else göstersin gibi kodlar yazarak görüntüleriz. Ayrıca php yazılım dili formlarda özellikle ortaya çıkmaktadır. Form dediğimiz iletişim formu isim, soyisim, telefon numarası ,e-mail bilgilerini karşı tarafa aktarılması için genellikle smtp formları ile msql e veri bilgileri gönderilir. Js ve Css Yazılım dilleri ile sıfırdan site oyun vs tüm yazılımları gerçekleştirmeniz olağan fakat Türkiye de bu yazılım dilleri ile sadece web site süslemeleri yapılır.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like

Call Now Button