Bunları Biliyor Musunuz

Hamal

single-image

Hamallık mesleği eski zamanlardan beri oldukça önemli olan meslekler arasında yer almaktaydı. Özellik ile Osmanlı döneminde hak ettiği değeri gören hamallık mesleği eskiden çok itibar gören bir meslekti öyle ciddi ve planlı bir şekilde hareket etmekteydi ki belediye başkanları ve meclis üyeleri bu hamallar arasından seçilirdi. Kendi aralarında örgütlenmiş olan hamallar aralarından birini Kâhya olarak seçerler ve seçtikleri kâhya o iskeledeki bütün hamalların başı olarak kabul edilir.  Kâhya iş bölümünün yapılmasından,  Kimin ne kadar pay alacağı ile ilgilenirken hem hamamlar ile hem de çevrede bulunan esnaf ile arası oldukça iyi olan kâhyalar,  hamallar tarafından seçilir ve ancak  hamallar tarafından  görevinden alınabilirdi.

Hamalların Sigortası

Osmanlı zamanında kendi aralarında bilgi sigorta sistemi oluşturmuş olan hamallar,  hasta veya çalışamayacak durumda olduğunu gözlemledik Tire Hamamları Kahya tarafından izin vererek evine gönderirlerdi.  akşam dağıtılan hallerde arda kalan para bu Hamalı verilirdi Eğer Kasada kalan  küsurat rahatsız olan hamalın tedavi masrafını karşılaması diğer hamalların  payından tedavi masrafı  kesilirdi.  Hamalın Hastalık sebebiyle işe gelemediği gün Kasadaki parası  ayrılırdı. Kendi aralarında izin sistemleri olan hamamlar cenazesi olan kişiye 3 gün işe gelmediği halde payını ayırırlardı.  her gün işe gelme zorunluluğu yoktur ancak canı istemediği için işe gelmeyen hamallara pay ayrılmazdı. fıtık ameliyatı gibi ciddi ameliyatı geçiren hamallara üç aya kadar pay ayrılırdı. Hamallar genelde sağlam yapılı geniş omuz ve sırt olan Tıknaz kısa boylu insanlardan seçilmişlerdir.  çoğunlukla yük taşırken ‘zararı yok Destur’ diye kendilerini telkin ederlerdi. Ama Allah’ım belirli bir yer çalışma kıyafetleri yoktu  ancak 18. yüzyıldan itibaren yazın mavi bezden potur ve üzerine cepken giymeleri bağlı oldukları loca tarafından istenmiştir. Hamallar genelde 3 yıldan fazla kalmazlar biriktirdikleri paralar ile memleketlerine giderler köylerinde kışı geçirdikten sonra yeniden vazifelerine dönerlerdi.

Hamallar Yerini Makinalara Bırakıyor

Daha az maliyetli olmaları ve çok daha fazla iş yapabilmeleri nedeniyle onların yerine günümüz teknolojisinde ki makinalar almaya başlamıştır. teknoloji alanındaki gelişmeler çalışma hayatının içinde yer alan insan gücünün değerini azaltmaktadır. Çünkü insan gücü oldukça pahalı ve makinaları göre daha yavaş kalmaktadır. Bu ve buna benzer nedenlerle üretimde ve taşımacılıkta  insan gücünün yerine makinalar almaktadır.  makineler kısa sürede güç gerektiren birçok işi halledebilecekleri ve daha ucuz bir maliyet ile  çalıştıkları için işverenler tarafından tercih edilmektedir.

Günümüzde Hamallık Mesleği

Şile  ’hamal’ eleman  hizmetleri, Çevresinde o zaman kalmasına rağmen günlük 30 lira ile 40 lira arasında değişen kazanca rağmen  bugünde  devam eden bir meslektir.

Hamallar sabah yedi buçuktan itibaren akşam 6ya kadar çalışmaktadırlar. Günümüzde daha çok taşıma elemanı veya taşıma ekibi olarak adlandırılmaktadır. Bunun nedenleri arasında  eskiden hal ve pazarlarda  iş bulan hamalların günümüzde evden eve taşımacılık yaparak ofis ve mağaza taşıyarak, çeşitli resmi kurumların şubeler arası taşımacılık işini yaparak para kazanması hamalların eskisi gibi bir örgüt ile değil bir ekip ile çalışmasına neden olmuştur. Günümüzde profesyonel hamallar  yaptıkları işte gitgide profesyonelleşerek yükü nasıl zarar görmeden taşınacakları konusunda bilgi sahibi olmaktadırlar.

Günlük işçiler olarak çalışan memurlar evden eve taşımacılıkta evinizdeki eşyaların  nasıl sökülür hangi paketler ile ambalajlama araca nasıl yerleştirileceği konusunda tecrübeli oldukları için taşıma sırasında eşyanın göreceğini zararı en aza indirilenler. Bunun yanı sıra eşyanın taşınacağı yere geldikten sonra dikkatlice araçtan eşyaları indirip yeni yerlerine montajlarını yaptıktan sonra  eğer var ise asılacak olan eşyaları da asarlar. Paketleme işlemleri gerçekleştiren Eşya sarma elemanları eşyaları uygun ambalajlar ile paketlerken,  yük taşıma hamalı ise paketlenmiş  eşyaları yüklemek ile görevlidir.

Evden Eve Nakliyatta Eşya taşıma Hamalının Yapabilecekleri

Eşyanın paketlenmesini  sağlar, daha sonra eşyanın araca geliştirilmesini sağlar.  Yolculuk esnasında zarar görmeyecek şekilde  düzenli bir şekilde araca yerleştirir.  Bunun yanı sıra  eşyaların montaj ve demontaj işlemlerini gerçekleştirir, eşyaları gideceği yerde  karşılar.  Eşyaları dikkatlice yerleşecekleri alına götürürler ve müşteri isteğine göre montaj işlemlerini gerçekleştirerek yerleştirirler. Hamallar zaman içerisinde mesleklerinde profesyonelleştikleri için hem işlerinde hızlanırlar hem de daha pratik çözümler geliştirirler. Taşınan malların insanlar için maddi manevi değeri olduğunu farkında olan Hamallar, Gerekli özeni göstererek Oldukça hızlı çalışabilirler.  Kendi aralarında uzmanlaştıkları alanlar vardır bu alanlar,  taşıma hamalı,  montaj ekibi, Eşya sarma ekibi gibi kollara ayrılırlar kendi alanında uzmanlaşan işçiler işlerine son derece iyi yaparlar ve bu konuda hızlanırlar. Hamallar  işlerini büyük bir beylikdüzü esc titizlik ile gerçekleştirirler. Bu arada eşyaları nasıl ve nereye yerleştirmesi konusunda hamalları yönlendirmeniz gerekmektedir. Sizin ne istediğinizi iyi bir şekilde anlamaları hem sizin de hem de hamalın işini hızlandırır. Profesyonel olarak yaptıkları iş ile birlikte ambalajlama, taşıma, yerleştirme, sökme ve monte etme gibi birçok önlem alınarak sizlere özenli bir şekilde hizmet etmektedirler.

Hamalların Dikkat Etmesi Gereken Unsurlar

Eskiden yükler denildiğinde yiyecek ya da giyilebilecek tarzda şeyler taşındığından hamalların dikkat etmesi gereken çok nokta olmazdı ancak günümüzde evden eve nakliyat işlemleri ile ilgilendikleri için taşıdıkları yükler insanlar için maddi tarafından daha çok manevi yönleri ile önemli olan eşyalardan oluşur. Bu neden ile kırmada, kaybetmeden ve zarar halkalı esc vermeden taşımaları son derece önemlidir. Bu durumun fazlası ile farkında olan profesyonel hamallar, dikkatli bir şekilde söktükleri eşyaları uygun ambalajlar ile paketler daha sonra uygun şekilde kamyona yerleştirir ve gideceği yerde dikkatli bir şekilde eve ya da ofise kadar taşır burada montaj işlemlerini halleder ve son olarak geri kalan eşyaları müşterinin isteği doğrultusunda yerleştirilerek işini sonlandırır.

Günlük işçiler aldığınız yeni eşyaları taşıyabileceği gibi deponuzu boşaltmak istediğinizde de yardıma çağırabileceğiniz ekstra iş anlatmak zorunda kalmayacağınız deneyimli insanlardır. Hamallar eşyalarınıza sizin fatih esc gösterdiğiniz özeni göstermeye gayret ederler iken makine gücünün yetmediği bütün noktalarda yardımınıza koşmaktadırlar. Hamalların taşıdıkları yük ile alakalı profesyonelleşiyor oluşu maliyeti daha az olmasına karşın makinalar yerine hamalların tercih edilmesine neden olmaktadır.

 

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like

pornoparty.net sexhikaye.net sexhikayeleri.net kraltube.net paply.org

sperrmüll container

Call Now Button

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim