Sağlık

Fizik Tedavide Kullanılan Cihazlar

single-image

Fizik Tedavide Kullanılan Cihazlar

Fizik tedavide kullanılan birçok cihaz bulunmaktadır. Bu cihazların her tedavi için farklı farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Cihazların genel olarak farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Cihazların kullanım alanlarına göre ve kullanım nedenlerine göre tedavi seçenekleri de değişebilmektedir. Fizik tedavide kullanılan cihazlar; tens, ultrasound cihazı, sıcak paketler, soğuk paketler, kızılötesi, mikrodalga diatermi, laser, traksiyon, parmak merdiveni, omuz çarkı, tilt table, duvar barı, egzersiz bantları, egzersiz tüpleri, denge diski, kurşun ağırlık, kum torbası, egzersiz topları, el hamuru, el egzersiz topları, slikon egzersiz aleti ve power web gibi aletler kullanılmaktadır.

Fizik Tedavide Kızılötesi

Fizik tedavide kullanılan bir takım cihazlar bulunmaktadır. Bazı cihazların birden fazla görevleri olabilmektedir. İşte tamda bu noktada karşımıza çıkan cihazlardan biri de kızılötesi cihazıdır. Fizik tedavide kızılötesi cihazı vermiş olduğu ışınlar sayesinde ağrıları azaltır, yüzeysel ısı artışı sağlar ve kasların gevşemesi amacıyla kullanılır. Bu nedenle kızılötesi cihazının görevi fizik tedavide oldukça büyüktür. Kızılötesi hemen hemen her türlü fizik tedavi yönteminde kullanılmaktadır.

Fizik Tedavide Kullanılan Cihazlar

Fizik Tedavide Laser

Vücudun birçok noktasında çeşitli ağrılar oluşabilmektedir. Bu ağrıların oluşmasına birçok etken bulunmaktadır. Özellikle kas ağrıları dayanılmaz ve son derece şiddetlidir. Bu tür ağrıların sürekli ve kronikleşmesi durumunda fizik tedaviye başvurulur. Bu konuda ise karşımıza çıkan en önemli cihazlardan birisi laser adlı cihazdır. Bu nedenle fizik tedavide laser adlı cihazın oldukça büyük öneminin olduğu bilinmektedir. Kas spazmlarına ve kas ağrılarına birebir etkili olan bu cihaz, fizik tedavinin en çok kullanılan cihazlarından biridir.

Fizik Tedavide Ultrasound Cihazı

Zaman zaman damarlardan ve ağrıyan bölgede oluşan çeşitli kasılmalardan dolayı vücutta ağrılar görülebilir. Bu ağrıların giderilmesi adına ultrasound cihazları kullanılmaktadır. Söz konusu cihazlar yapısı itibari ile vücut dokularına yüksek frekansta ses dalgası gönderen cihazlardır. Derin dokularda ısı artışına neden olmaktadır. Bu durum ağrıyan veya kasılan bölgenin rahatlamasına yardımcı olur. Bu nedenle fizik tedavide ultrasound oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra damarların genişlemesine ve metabolizmada hızlanma gibi etkilere de neden olabilmektedir.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like

pornoparty.net sexhikaye.net sexhikayeleri.net kraltube.net paply.org

sperrmüll container

Call Now Button

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim