Genel

Ebegümeci Bitkisinin Faydaları ve Boğaz Ağrısına Ebegümeci, Kürü Tarifi

single-image

 

Ebegümeci, özellikle Akdeniz Bölgesi’ nde hemen hemen herkesin tanıdığı bir bitki çeşididir. Anadolu’da yapraklarından sarma, yaprakları ile körpede ince dallarından da salatası sevilerek tüketilmektedir. Ayrıca kıyılarak yemeklere tat vermesi için de eklenmektedir.

Ebegümeci protein kaynağıdır

Ebegümecinin gerçek bir protein ve C vitamini deposu olduğunu biliyor muydunuz? Kalsiyum ve fosfor bakımından bulunmaz bir tabii nimettir. İçerdiği C vitamini papim
sebebiyle kış aylarında tüketimi bünyeyi  enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı güçlendirmektedir. Ayrıca sabah kahvaltılarında tüketimi güne protein alarak ve dolayısıyla da enerjik başlamayı sağlamaktadır.

Ağız ve diş temizliği için de ebegümeci gargarası çok faydalıdır

Ebegümeci  kürü ile yapılacak gargara boğaz hastalıklarına iyi  gelmektedir. Boğazda yanma hissine neden olan kızarıklıklara karşı ebegümeci kullanılabilir. Ayrıca uykuda ağız kokularını engellemek için akşam yatmadan önce ebegümeci gargarası  yapılabilir.

Ebegümeci, içerdiği malvidin ve malvin maddeleri ile sağlıklı diş eti yapısı için ideal bir yardımcı olmakla birlikte, plak önleyicidir. Ağızdaki bakterilere karşı da güçlü bir prooksidant özelliğe sahiptir. Bu sayede haftada birkaç defa yapacağınız ağız gargarası, sizi faranjite, bademcik iltihaplanmasına ve sağlıksız diş etlerinin oluşumuna karşı koruyacaktır.

Ebegümeci, yüzlerce bitkinin içerisinde en iyi destek özeliğine sahip olanıdır. Doğru bitkisel karışımlarla kullanıldığı taktirde, en güçlü takviye edici ve işlev arttırıcı olan bitkilerden biridir.

Boğaz iltihapları ve öksürüğe iyi gelir

Adaçayı ve ebegümeci, doğru oranlarda karıştırıldığı taktirde kronik boğaz ve kronik bademcik iltihaplarına karşı gerçek bir silah oluştururlar. Fakat bu karışım oranlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun yanında ebegümeci ve adaçayı kürü, bademcik kökenli, balgamlı öksürükleri kesmede de birebirdir.

Kronik bademcik enfeksiyonuna karşı yapılan gargara kürü

1 su bardağı dolusu suya, bir tatlı kaşığı kurutulmuş adaçayını ya da bir poşet adaçayını ve birkaç adet ebegümeci yaprağını ilave ederek, 10 dakika kısık ateşte kaynatınız. Kaynama tamamlandıktan sonra süzünüz. Soğuduktan sonra, gargaraya hazır hale gelmektedir. Her gün en az üç defa gargara yapılması gerekir. Bademcik enfeksiyonunuz ileri derecede ise hiç çekinmeden birkaç defa gargara yapabilirsiniz. Hastalık süresince küre devam ederek, yutkunma zorluğunuzu da hafifletebilirsiniz.

 

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like

pornoparty.net sexhikaye.net sexhikayeleri.net kraltube.net paply.org

sperrmüll container

Call Now Button

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim