Sağlık

Bilinmeyen Yönleriyle Zencefil Mücizesi

single-image

Bilinmeyen Yönleriyle Zencefil Mücizesi

Yetiştiği iklim daha çok tropikal bölgelerdir. Anavatanı Çin olsada, Hindistan, Endonezya, Japonya ve Vietnam’da yetişmektedir. Ülkemizde daha çok hobi tarzında yetiştirilir. Zencefilgiller famiyasından olan yumruları kullanılan bitki, bir metre kadar boy atabilen, sarı ve kırmızı çiçekleri olan, kökleri ise ilaç yapımında ve daha çok baharat olarak kullanılmaktadır. Çin’de başlayan kullanılm yolculuğu il önce Hindistan ardından Asya, oradan Batı Afrika’ya en son Karaiplere kadar yaygınlaşmıştır. Bir çok mutfak kültüründe ciddi bir konum elde etmiştir. İçeriğinde, en etkin madde olarak uçucu yaplar bulunur. Fenol bileşen maddesinin yanında nişasta, kalsiyum ve B ile C vitaminleri bulunmaktadır.

zencefil nedir

Baharat Olarak Zencefil Kullanımı

15-25 cm’i geçmeyen kökleri soyularak ya da soyulmadan kurutularak kullanıma hazırlanır. Bir çok yemeğe tat ve lezzet verici olarak konulmakta. Özellikle et ve tavuk yemeklerinde, çiğ salatalarda tüketilmektedir. Bu tüketim ile etken maddesinin faydalarıda vücuda alınıyor. Günümüzde daha çok sağlık ve tıbbi ilaçlarda daha sık görmekteyiz.

Şifa Niyetine Zencefil

Vücuda alınma yöntemleri farklılıklar göstersede Zencefilin faydaları dünya sağlık örgütü tarafından da belirli ölçülerde kullanılması şartı ile kabul görmüştür. Bu mucizevi bitkiyi bakın nasıl ve ne için kullanmalıyız. Çay, toz veya taze olarak kullanım alanları vardır. Özellikle iştah açıcı olan zencefil, kanı temiz tutması ilede biliyor. Mide için bir çok etkisi var. Bunların başında mide bulantısını kesmesi, mide ağrılarını gidermesi ve mideyi düzenleyerek hazımsızlıklara iyi gelmesidir. Bu tip mide sorunları çekenlerin yemekler ile birlikte yada salatalarında zencefil tüketmeleri önerilmekte. Bağırsaklarda biriken gazın kolay atılmasınıda sağlar. En büyük diğer özelliği ise kan üzerinde ki etkileridir. Kanı temizleyen etkili bir antioksidandır. Zencefil kalp ritmini düzenler, kandaki kollestrolü ciddi oranda düşürür. Kanın yapısını daha akışkan getirir ve romatizmal rahatsızlıkların seyirlerini hafifletir. Baş aprılarını giderdiği de bilinen zencefil, solum yolu hastalıklarından korunma ve tedavide de bağışıklık sistemimize yardımcı olur.

zencefil çayı

Farklı Zencefil Kürü Örnekleri

Araç tutmasına karşı: araca binmeden 30 dakika kadar önce 1 gr zencefili ağzınızda emebilirsiniz. Ayrıca ameliyattan sonra oluşabilecek narkotik bulantılar içinde doğal bir tedavi yöntemidir.

Soğuk algınlığında kullanımı; bir tatlı kaşığı bal ve zencefil karıştırılarak sabahları içildiği taktirde balgam söktürücü ve vücud direncini güçlendirici etkisi olacaktır.

Çay olarak tüketilmesi; Yukarıda saydığımız bir çok hastalığın tedavisinde etkili sonuçlar almamızı sağlar. Taze zencefil çayı hazırlamak için bir parmak büyüklüğünde zencefil parçasını rendeleyerek (yaklaşık bir tatlı kaşığı) bardağınıza alıyorsunuz. İçine limon ve bal koyduktan sonra kaynamış suyu ilave ederek hazırladığınız çayı soğuk algınlığında ve antioksidan olarka günde bir veya iki bardak olarak tüketebilirsiniz.

zencefil

Zencefilin Kansere Olan Etkileri

Zencefilin kanser tümörlerinin gelişimini önleyici bir yöntem olarak tedavide önerilmesine karşın, bu yönde herhangi bir bilimsel kanıt henüz yoktur. Yapılan bzı hayvan deneylerinde bu yönde olumlu bulgular olmasına rağmen insanlarda da aynı etkiyi gösterip göstermeyeceği henüz kesin değildir.

Zencefil Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle iki yaş altındaki çocuklarda zencefil kullanılmaması gerekmektedir. Yetişkin kullanımlarda alınacak dozların gün içine yayılara günde 2-3 parti tüketilmesi önemlidir. Günde dört gramdan fazla tükerilmemelidir.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like

pornoparty.net sexhikaye.net sexhikayeleri.net kraltube.net paply.org

sperrmüll container

Call Now Button