Genel

Beacon Teknolojisi Nedir?

single-image

Beacon Teknolojisi Nedir?

Menzil içindeki akıllı teknolojiye sahip cep telefonları ve tabletlere radyo sinyali ile doğrudan konuşabilen cihazlara Beacon’lar denir.  Yayınladıkları radyo sinyallerini yakalayan mobil cihazlar önceden belirlenen görevleri yerine getirir. Radyo sinyalinin nereden geldiği açıkça belli olur. Ön tanımlı görevler lokasyon temelli olarak adlandırılmaktadır.

Beacon’lar, BLE adı verilen düşük enerji tüketen Bluetooth sinyali kullanır. Wi-Fi duvar gibi fiziksel engellerden etkilenir. BLE bu gibi fiziksel engellerden etkilenmeden çalışır. Standart bluetooth ile BLE karşılaştırıldığında pil kullanımında BLE’nin çok daha tasarruflu olduğu görülmektedir. Beacon sistemi İOS ve Android işletim sistemleri ile uyumlu olarak çalışabilir. Ancak Apple kendine ait olan İBeacon protokolüne sahip, android işletim sistemine sahip mobil cihazlar ise Beaconlar ile entegre olması için uygun yazılımın indirilip açık olarak cihazda bulunması gerekir. Unutulmamalıdır ki, sürekli açık uygulamalar pil tüketiminde açıkça söz sahibidir. Piyasa koşullarında bulmanın kolay olduğu Beacon’lar Apple’ın kendi üretimi olmayıp, İOS7 ile uyumlu cihazları farklı üreticiler kullanıcılara sağlamaktadır. Üreticilerin her ürettiği Beaconlar İOS protokolüne uygun olduğundan hepsi İBeacon olarak adlandırılır. Ayrıca Apple yakın zamanda kendi Beacon cihazlarını üretmeyi planlamaktadır.

Peki, Beaconlar ile neler yapılır? Alışveriş için gezinen müşterilerin bilgilerini firmalara bildirerek, müşterileri ile firmaların daha önce hiç denenmemiş şekilde mobil olarak etkileşime girmelerini sağlar. Önceden hazırlanmış bir uygulamayı Beacon sinyali ile karşılaştığında açabilir. Basit bir örnek; telefonunuzda şehir içi otobüslerin durumunu, durağa olan uzaklığını gibi bilgileri gösteren bir mobil uygulama var ve normalde kapalı iken, otobüs durağına geldiğinizde BLE ile etkileşime girerek otomatik olarak açılıp size gerekli bilgiyi hızlıca verebilir. Bir mağazanın vitrinine yaklaştığınızda içerideki kalabalığa aldırış etmeden indirimli ürünler ile ilgili bilgileri telefonunuzdan alabilirsiniz. Sıradan navigason uygulamalar alışveriş merkezlerinde hiçbir işe yaramaz. Beaconlar AVM içinde markaların bilgileri ile donatılmış olarak, kat yön gibi GPS’den daha detaylı olarak size yönlendirme yapabilir. Müşteriler veya mobil cihaz kullanıcıları için durum bu kadar muhteşem. Perakendeciler ise daha önceden mağazanıza gelen müşterilerin, mobil cihazlarına firma bilgilerinin var olduğu uygulamaları indirerek, ihtiyaç olduğunda yada BLE ile karşılaştığında gerekli bilgileri kullanabilmeleri için, müşterilere promosyon, indirim çeki gibi teklifler ile teknolojinin bu güzel imkanından yararlanabilirsiniz.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like

pornoparty.net sexhikaye.net sexhikayeleri.net kraltube.net paply.org

sperrmüll container

Call Now Button

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim