Ekonomi

Askerlik Borçlanması

single-image

Askerlik Borçlanması

Çalışma hayatının bir süreliğine kesintiye uğraması, askerlik ya da doğum gibi durumlarda çalışanların lehine olacak şekilde düzenlenmiştir.

Bu durumda gerekli olan düzenlemeler, askerlik borçlanması olarak yapılan prim ödemesi sonucunda erken emekli olma imkanı sağlamaktadır. Yani 2 yıl askerlik yapmış olan bir çalışan, bu iki yıllık sürenin prim borçlarını ödeyerek daha erken emekli olabilir.

Askerlik borçlanması konusunda detaylı olarak bilgi alabilmeniz için, askerlik süreniz ve askerlik döneminizin bilinmesi gerekmektedir.

askerlik borçlanması

Askerlik Borçlanması Hesaplama

Askerlik borçlanması hesaplama konusunda bilgi almak isteyen birçok insan vardır. İnternet sayesinde bu durumu düzenlemek oldukça kolay bir hale gelmiştir.

Askerlik borçlanması hesaplama konusunda gerekli olan günlük prim miktarı, her yıl açıklanır ve buna göre hesaplama yapılır. 2016 yılı için hesaplanan prim borçlanması hesapları aşağıdaki gibidir.

  • 5 aylık bir borçlanma için yani 150 günlük prim borcu için en düşük 2.634, en yüksek 17.235 lira borçlanılır,
  • 12 aylık, yani 360 günlük borçlanma için en düşük 6.321, en yüksek 41.108 lira borçlanılır,

Diğer süreler için de günlük en düşük borçlanma oranı 17.56 Liradır. Bu asgari miktar üzerinden prim borcunun ne kadar ödeneceği belli olur.

Askerlik Süresi Uzun Olanlar

Daha uzun askerlik süresi olanlar da aynı hesaplama oranı üzerinden prim borçlanması yapabilirler. Askerlik prim ödemelerini ne kadar yüksek öderseniz, maaşınız da o kadar yükselecektir.

Çalışırken yüksek prim ödeyenler, borçlanmayı da aynı şekilde ödediklerinde miktar yükselecektir. Bağkurlular için askerlik borçlanması da aynı şekilde yapılabilmektedir. Askerlik süresi 20 ay ve daha üzeri olan kişiler de aynı şekilde ödemelerini yapabilirler. Yaş haddine takılmayan ama prim borcu olan kişiler askerlik ödemeleri ile kalan prim günlerini parayla ödeyerek emekli olabilirler.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like

pornoparty.net sexhikaye.net sexhikayeleri.net kraltube.net paply.org

sperrmüll container

Call Now Button