Deprecated: sanitize_url 2.8.0 sürümünden berikullanılmayacak! Yerine esc_url_raw() kullanın. in /home/nvamakal/public_html/wp-includes/functions.php on line 5213
Ağız Yarası Neden Olur? - Sağlık - makaleyazilarim.com
Deprecated: sanitize_url 2.8.0 sürümünden berikullanılmayacak! Yerine esc_url_raw() kullanın. in /home/nvamakal/public_html/wp-includes/functions.php on line 5213
Sağlık

Ağız Yarası Neden Olur?

single-image

Aft olarak da bilinen aynı zamanda ağız içerisinde oluşan ağız ve dil yaraları, bağışıklık sisteminde oluşan sorunlardan sadece birisidir. Tam anlamı ile bu yaraların tekrar edilmesi durumunda nedeninin araştırılması gerekmektedir. Tekrar eden ve sürekli oluşan bu yaraların tedavi edilmesi şarttır. Bu yaraların sebepleri araştırıldığında çoğunlukla, vitamin eksikliği ve bağışıklık sisteminde ki sorunlar gösterilebilir.

Ağız Ve Dil Yaralarının Oluşma Nedenleri 

Genel olarak asitli içecekler, ağız içerisinde ve dilde yaraların oluşumuna neden olmakla birlikte acılı, naneli, aşırı tuzlu ve ekşi gıdalar da ağız içerisinde tahrişle birlikte yaraların oluşmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte;

  • Alerji sonrasında oluşan yaralar: Bazı kişilerde gıda alerjileri bu tür ağız ve dil yaralarına neden olmaktadır.
  • Vitamin eksikliğine bağlı yaralar: Vücutta özellikle B vitamini eksikliği, özellikle de B12 vitamin eksikliği ağız içerisinde yaraların oluşmasına sebep olarak gösterilmektedir.
  • Sigara kullanımı sonrasında oluşan yaralar: Sigaranın içerisinde bulunan birden fazla zehir ağız içerisinde de yaraların oluşmasına neden olmaktadır.
  • Strese bağlı yaralar: Ani karşılaşılan üzüntü, stres gibi psikolojik durumlar, çoğu insanda ağız içerisinde yara çıkması şeklinde kendini gösterir.

Ağız Yarası Neden Olur?

Ağız Ve Dilde Meydana Gelen Yaralara Doğal Çözümler

  • Hindistan cevizi ile ağız yarası tedavisi: Hindistan cevizi bünyesinde B1, B3, B5, B6, C ve E vitaminlerini barındırır. Bu nedenle de özellikle B vitamini eksikliği ile ilgili ağız yarası tedavilerinde önemli bir etkendir. Cildi onarma etkisi bulunan E vitamini sayesinde de başka sebeplerden meydana gelen her türlü yaraların tedavisinde de önemli bir şifa kaynağıdır. Hindistan cevizi sütü ile tedavi yapılabildiği gibi Hindistan cevizi yağı ile de tedavi yapılabilmektedir. Her iki uygulama sonucunda da ağız içerisine uygulanan süt ya da yağ birkaç dakika bekletildikten sonra su ile çalkalanarak tedavi yapılabilir. Bunların antalya esc haricinde Hindistan cevizi suyu ile yapılacak gargara da mineral eksikliği konusunda oldukça faydalı olacaktır.
  • Karbonatlı su tedavisi: Karbonat katılan su ile ağız içerisine gargara yapılması da yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır.
  • Fesleğen uygulaması: Fesleğen bitkisinin yapraklarının yıkanarak yavaş bir biçimde çiğnenmesi de yara tedavisinde ağız içine uygulanabilecek yöntemlerdendir.
  • Kişniş ile ağız yarası tedavisi: Kişniş yaprak ve tohumlarının kaynatılıp soğutulması adana esc ile ağız içerisine uygulanacak gargara yöntemi de son derece başarılı bir tedavi yöntemidir.
  • Meyan kökü uygulaması: Meyan kökünün bir çay kaşığı alınarak bir su bardağı suda 4 saat bursa esc bekletilmesi sonucunda gargara yapılması sağlanır ise sonuç hızlı birşekilde düzelme olacaktır.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like

pornoparty.net sexhikaye.net sexhikayeleri.net kraltube.net paply.org

sperrmüll container

Call Now Button

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim