Sağlık

100 Gram Beyaz Peynir Kaç Kaloridir?

single-image

100 Gram Beyaz Peynir Kaç Kaloridir?

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan beyaz peynir, ülkemizde de en çok tüketilen besin maddesi olarak sofralarımızda yer almaktadır. İnek, keçi veya koyun sütünden yapılan, salamura olarak bekletilen beyaz renkli yiyecek maddesidir.

Peynir, yüksek oranda yağ içermektedir. İçerdiği yağ hayvansal kaynaklı olduğundan dolayı, riskli bir tüketim maddesidir. Yeterli ve dengeli miktarda tüketilmesi gereklidir. Yüksek kalori kaynağı besinler arasında yer alan 100 gram tam yağlı beyaz peynir 180 kaloridir. Tabi ki peynirin yağ oranı arttıkça ya da azaldıkça kalori miktarı da değişiklik göstermektedir.

peynirin zararları

Peynirin Besin İçeriği

Doymamış yağ oranı yüksek olduğundan dolayı yüksek oranda kolesterol içermektedir. Yüksek kalite protein içeriğine sahip olan beyaz peynir, B2, B1,B12 ve A vitaminleri, kalsiyum, fosfor ve çinko mineralleri açısından da oldukça zengindir. 100 gram beyaz peynir 20 gram protein ve yaklaşık olarak 800 miligram kalsiyum içermektedir. Peynir içeriğinde pendikdavetiye.org yer alan konjuge linoleik asit nedeniyle de kansere karşı koruyucu etkiye sahip besinler arasında yer almaktadır.

Peynirin Faydaları

İçerdiği vitamin ve minerallerden dolayı peynir tüketen bireylerin saçları güçlüdür ve saç dökülmelerinde azalmalar gözlenir. Yüksek oranda içerdiği B vitaminlerinden dolayı konsantrasyon bozukluğunu önleyici ve hafızayı güçlendirici etkisi olan besinler arasındadır. Görme üzerinde etkin bir role sahip olan A vitamini içeriğinden dolayı görme bozukluğunun engellenmesinde ve katarakt oluşumunun engellenmesini sağlayan besin pendikaydosevleri.org maddesidir. Kasların gelişimi sağlayan ve kas harabiyetini engelleyen protein içeriğine sahiptir. Vücudun protein ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Peynirde yer alan ve vücut tarafından sentezlenemeyen aminoasitlerden dolayı özellikle hamilelerin tüketmesi gereken besinler arasında yer alır. Fetusun zekâ gelişiminde önemli rolü vardır. İçerdiği vitamin ve minerallerden dolayı bağırsak florasını düzenleyen besinler arasındadır. Yüksek kalsiyum içeriği nedeniyle çocuklarda diş ve kemik gelişimini sağlayan besin olarak görev yapar. Dişlerde oluşan bakteri plağının önlenmesinde yardımcıdır. Sindirimi oldukça kolay besin maddeleri arasındadır. Özellikle laktoz intoleransı olan bireylerde süte alternatif besin maddesi olarak kullanılabilir.

peynirin faydaları

Peynirin Zararları

Yüksek yağ içeriğinden dolayı yüksek kalori de içeren peynirin aşırı tüketilmesi kilo almaya neden olmaktadır. Ancak yeterli ve dengeli miktarlarda peynir tüketimi obezitenin engellenmesi için faydalıdır. Önemli olan peynirin tüketim miktarını ayarlamaktır.  Kalp rahatsızlığı olmayan bireylerde rahatlıkla kullanılabilir. İçeriğinde yer alan kolesterolden dolayı aşırı tüketimi kolesterolün yükselmesine neden olarak kalp ve damar tıkanıklıklarına neden olabilir.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like

pornoparty.net sexhikaye.net sexhikayeleri.net kraltube.net paply.org

sperrmüll container

Call Now Button